VLTAVA.news >> ze světa
Webbův teleskop poskytuje dosud nejhlubší infračervený obraz vesmíru
14. července 2022, autor: redakce
Vesmírný dalekohled Jamese Webba vznikl v mezinárodní spolupráci NASA, Evropské kosmické agentury a Kanadské kosmické agentury. Má být nástupcem Hubbleova vesmírného dalekohledu jako vlajková loď NASA v oblasti astrofyziky. JWST byl vypuštěn 25. prosince 2021 raketou Ariane 5 při letu VA256. Je navržen tak, aby poskytoval lepší rozlišení a citlivost v infračerveném spektru než Hubbleův dalekohled a zobrazoval objekty až 100krát slabší než nejslabší objekty detekovatelné Hubbleovým dalekohledem. To umožní širokou škálu výzkumů napříč obory astronomie a kosmologie, například pozorování až do rudého posuvu z≈20 některých nejstarších a nejvzdálenějších objektů a událostí ve vesmíru (včetně prvních hvězd a vzniku prvních galaxií) a detailní charakterizaci atmosféry potenciálně obyvatelných exoplanet.
JWST vytvořil dosud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vzdáleného vesmíru. První snímek kupy galaxií SMACS 0723, známý jako Webb's First Deep Field, překypuje detaily.
Ve Webbově pohledu se poprvé objevily tisíce galaxií – včetně nejslabších objektů, jaké kdy byly pozorovány v infračervené oblasti. Tento kousek obrovského vesmíru má přibližně velikost zrnka písku, které někdo na zemi drží na délku paže.
zdroj wikipedia, NASA, foto NASA a Bobarino – CC BY-SA 3.0