<– 27. března 2023 – 2. dubna 2023 –>

TÝDENÍK

číslo 13/2023

Čína prohlubuje spolupráci s Ruskem

28. března 2023, názory&komentáře

Dnešní světa běh se v českých médiích odráží velmi podobně jako v dobách první Studené války. To nejdůležitější se nám snaží zamlčet a vyzdvihují jen záležitosti, které zapadají do ideologického schématu jejich pohledu na mezinárodní situaci. Problém tkví v tom, že takové zpravodajství realitu programově zkresluje. Nejnovějším příkladem tohoto přístupu je smlčení významu třídenní návštěvy čínského prezidenta v Moskvě, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.   

Oficiálně šlo o protokolární prezidentskou návštěvu největšího souseda Čínské lidové republiky po již třetím zvolení Si Ťin-pchinga hlavou státu. Ovšem 84 smluv, které se během tří dnů podařilo ratifikovat, svědčí o tom, že šlo o něco daleko závažnějšího, než by nasvědčovaly politické proklamace přednesené v závěru. O obsahu většiny těch smluv jsme se skoro nic nedozvěděli, analytici se pouze shodli na tom, že ty, které jsou označeny za strategické, se týkají vojenské spolupráce.
   
Nicméně k ruské tradici patří, že i v případech přísného utajení se smí naznačovat. Takže Putinovi kritici z řad jestřábů začali hovořit o tom, že součástí agendy byla i regulérní smlouva o půjčce a pronájmu mezi Čínou a Ruskem. Je protějškem podobného ujednání mezi USA a Ukrajinou. Z ČLR do RF budou dodávat těžké zbraně, munici, rakety, zkrátka vše, co je pro válku na Ukrajině zapotřebí. Dá se očekávat, že to půjde osvědčenou cestou přes Írán a Kaspické moře jako doposud.
   
V takovém případě by výše zmíněná návštěva znamenala bod zlomu, od něhož začíná regulérní Studená válka 02 mezi Spojenými státy a kolektivním Západem na straně jedné, a Čínskou lidovou republikou podporovanou Ruskou federací a Íránem na straně druhé. Dá se předpokládat, že eskalace války na Ukrajině bude pro čínské ozbrojené síly jednou z podmínek přípravy anexe Tchaj-wanu. Dosavadní zkušenosti totiž ukazují, že zbrojní výroba kolektivního Západu ve válce na dvou frontách postačovat nebude. Vojenskou spoluprací s Ruskou federací se Čína může stát vážným konkurentem USA i z hlediska jaderných zbraní.
   
Z tohoto úhlu pohledu nabírá na významu nezvykle ostrá kritika Mike Pompea vůči administrativě Joe Bidena. Bývalý Trumpův ministr zahraničních věcí (a předtím jeho ředitel CIA) totiž považuje návštěvu čínského prezidenta v Moskvě za osudové selhání americké zahraniční politiky.
   
Asi má podobný pocit jako já – v nové Studené válce jako součást kolektivního Západu budeme tahat za kratší konec provazu.
 
zdroj: prvnizpravy.cz
Jaroslav Bašta

Tomáš Čermák odsouzen k 5,5 roku vězení

28. března 2023, z domova

Pěti a půl lety vězení potrestal v pondělí Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Tomáše Čermáka z Holýšova na jižním Plzeňsku za podporu a propagaci terorismu. Podle soudu se loni ve videu na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí. U soudu se hájil tím, že si neuvědomil důsledky a hovořil spíš v nadsázce.

Rozsudek není pravomocný. ČTK po vyhlášení rozsudku Čermák řekl, že se odvolá.

„Nemůžeme chodit každý týden někam protestovat a mrznout tam... Uděláme plán, musíme se spojit všichni a udělat pořádný uragán... Musíme těm dobytkům zarazit tipec... Vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy. Nějaká mírová cesta, nějaké právo, neudělá nic,“ byly výroky Čermáka, které četl státní zástupce Martin Bílý v obžalobě.

Čermák řekl, že svá slova nemyslel doslovně, spíš v nadsázce. V době pandemie a nařízených opatření cítil neklid, strach, choval se tak, že si úplně neuvědomil důsledky.

Čermák už loni dostal pravomocný podmíněný trest za nenávistné výroky o Ukrajincích. Současně je souzen v Praze spolu s dalšími dvěma muži za pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra.

foto screen novinky.cz

Ukrajina nemá dostatek zbraní

28. března 2023, ze světa

Ukrajina momentálně nemůže zahájit protiofenzivu, nemá na to dostatek zbraní. V sobotu to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Připustil rovněž, že situace na východní frontě není dobrá.

Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov v lednu řekl, že Ukrajina chystá na jaro velkou protiofenzivu, přičemž největší boje očekává v březnu.

Rekordní počty úmrtí na problémy se srdcem

28. března 2023, z domova

„Setrvalý a významný pozitivní pokles úmrtnosti na kardiovaskulární choroby se ve zhruba třiceti letech před pandemií postupně zpomaloval a dosáhl jisté stability. V posledních letech ale začala úmrtnost na tyto choroby opět mírně stoupat,“ popisuje pro Seznam Zprávy profesor Richard Češka, předseda České internistické společnosti.

V článku na seznam zprávy přitom není zmíněna důležitá skutečnost. Totiž, že očkování na kovid má časté negativní vlivy právě na problémy oběhové soustavy.

článek na seznam zprávy

Jak se v poslední době mění znalosti dětí?

28. března 2023, názory&komentáře

Stanislav Novotný se ptá Aleny Dernerové, s čím se setkává pediatr u současných školáků a jak se změnily jejich vyjadřovací schopnosti a znalosti v průběhu posledních desetiletí

 

ocemsemlci.czNovější (3. dubna 2023)Starší (20. března 2023)
Tor Browser: uohky37h6gx3uqxfrgyrzdie4zfa4las4h7ydf4kbnx6wbrx46llj3yd.onion
Copyright © VLTAVA.news all rights reserved