Vltavské kulturní okénko: Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze
23. února 2023, autor: janb
Jedná se o unikátní dílo, které se výrazně vymyká pomníkům, jak své doby, tak současným. Jedinečnost díla spočívá také v jeho mnohovrstevnatosti, a to nejen té sochařské – exoterní, ale také té mystické – esoterní.
Dominantou Staroměstského náměstí v Praze je od roku 1915 monumentální sousoší pomníku Mistra Jana Husa. Jedná se o unikátní dílo, které se výrazně vymyká pomníkům, jak své doby, tak současným. Jedinečnost díla spočívá také v jeho mnohovrstevnatosti, a to nejen té sochařské – exoterní, ale také té mystické – esoterní.
Autorem totiž nebyl žádný „obyčejný“ sochař. Ladislav Šaloun byl zasvěcencem tajných esoterních nauk. Spiritistické, ale i jiné okultní seance se konali v jeho vile na Vinohradech za účasti osobností jako byli Alfons Mucha, Ema Destinová, Josef Váchal, Otokar Březina, nebo František Bílek. Kromě hermetických věd spojoval všechny také hluboký vztah k naší vlasti. Proto řada jejich děl, která nám tu zanechali obsahuje jakousi universální nadčasovou buditelskou esenci vlastenectví. O Bílkově soše Jana Žižky v Honbicích se raději mlčí, Muchovu alegorii Československa z roku 1933 mají v povědomí jen znalci jeho díla a o Šalounově pomníku Jana Husa se mluví jen jako o velkém sousoší.
Pomník byl umístěn tak, aby jaksi utlumil Mariánský sloup. Proto je štít husitského bojovníka situován, tak jak je. Kromě skryté symboliky, jež je určena zasvěcencům, nese však pomník hlavní myšlenky velmi srozumitelně. Nápisy, které jsou na všech stranách podstavce jsou opravdu velmi jasné a zřetelné. V dnešní době by si je měl každý pozorně přečíst a zamyslet se nad nimi.
MILUJTE SE PRAVDY KAŽDÉMU PŘEJTE
KDOŽ JSÚ BOŽÍ BOJOVNÍCI A ZÁKONA JEHO
ŽIV BUĎ NÁRODE POSVĚCENÝ V BOHU NEUMÍREJ
VĚŘÍM ŽE VLÁDA VĚCÍ TVÝCH K TOBĚ SE ZASE NAVRÁTÍ O LIDE ČESKÝ
Nejbližší zastávka MHD: Staroměstská, metro A
- Jan Hus, Ladislav Šaloun, Mystika, Vlastenectví, Čechy, Pomník, Socha