Požár v Českém Švýcarsku je výstražnou ukázkou toho, jak to v našem státě nefunguje
3. srpna 2022, autor: vaclav
Co bylo na začátku? Nějaký ohníček nezodpovědného trempa? Nebo odhozená cigareta? Nikoliv. Začátek se stal totiž dávno před tím. A to co následovalo je ukázka lidské hlouposti, namyšlenosti a neschopnosti. Ale od začátku.
V lesnictví panuje ideologický souboj mezi tzv. ochranáři přírody a lesními praktiky. „Ochranáři přírody“ chtějí ideálně bezzásahovou přírodu, která zde byla před kultivací přírody člověkem a představují si, že do krajiny kultivované člověkem přestanou zasahovat a přírodní rovnováha se během pár let vrátí do původního stavu. Tato idea je samozřejmě správná. Jenže za předpokladu, že z přírody zmizí dost důležitý faktor, totiž lidská činnost, a současně na tuto regeneraci má příroda dostatek času. A tento dostatek času se dá počítat na staletí. Na druhé straně máme lesní praktiky, kteří jsou zvyklí celý život pěstovat les, vidí jak je někdy důležité do lesního systému zasahovat, a někdy naopak vůbec. A vlastně je to velmi hezká paralela naší současné vlády, která má pouze smyšlené ideje, ale reálná funkčnost vpodstatě neexistuje.
Tyto teoretické ideje způsobily, že České Švýcarsko bylo plné extrémě hořlavého materiálu. Pokud zkusíte zapálit čerstvě uřízlou větev stromu, podaří se vám to jen, když ji polejete benzínem. Pokud chcete podpálit suchou smrkovou větev, stačí vám na to sirky a trocha trpělivosti. V běžných lesích se mrtvé suché kůrovcové stromy odvážejí a jedním z důvodů je právě riziko požáru. Ve zmiňovaném národním parku nikoliv. Oheň zasáhl 1060 hektarů ploch, na kterých rostly hlavně smrky. Tedy většina z nich vlastně nerostla, bylo to dřevo přichystané na podpal.
To je tedy skutečný začátek pohromy. Jenže pohroma by se nestala, nebýt selhání několika následných lidských faktorů. Ředitel parku přiznal, že v neděli oheň záměrně nehasil. Jenže nepočítal se „změnou počasí“. Se změnou počasí se v takových situacích počítat musí, to je neoddiskutovatelné. A současně nechat část lesa přirozeně „vyhořet“ by dávalo smysl v běžném zdravém lese. Jenže jak už víme, tento les nebyl zdravý. Bylo tam spousta vysoce hořlavého materiálu.
V pondělí však již zjistili, že to nevypadá až tak růžově a začli hasit. A v tak extrémě nepřístupném terénu, jako je právě České Švýcarsko začli hasit téměř výhradně pozemní hasičskou silou s podporou dvou! vrtulníků. Čest pozemním hasičským sborům. Jenže v mnoha zemích světa mají zkušenosti s mnohem rozsáhlejšími požáry s mnohem horšími podmínkami. A mají k tomu spoustu odzkoušených vzdušných prostředků. Jenže česká vláda se o nic takového nezajímala, pravděpodobně chtěli ukázat, jak to vše u nás hezky funguje, jak jsme na vše připravení a jak to zvládneme. Jenže se ukázalo, že to nezvládneme. A teprve po čtyřech dnech začaly hasit zahraniční letadla, která jsou k podobným situacím uzpůsobena a jejich hasící možnosti několikanásobně převyšují možnosti vrtulníků. Česká vláda klidně nechala pozemní hasiče nasazovat svoje zdraví i životy tři dny bez smysluplné a odpovídající letecké podpory (o tom, koho teď především česká vláda podporuje nemluvě). Jediné, co několik dní vláda dělala byla skupinová selfíčka v oblecích.
Správa národního parku již prohlásila, že obnovu ponechá „na přírodě“, tedy bez zásahu, a odvolává se na zkušenosti s 20 hektarovým požárem. Jenže tady je zasažená plocha 1060 hektarů. Pro obnovu porostu jsou potřeba matečné stromy, ze kterých budou do okolí padat semena. Na tak velké plochy podle lesníků nalítnou nanejvýš semena tzv. pionýrských dřevin, tedy například břízy a osiky. I takový les je samozřejmě živý a krásný, ale aby se na tak velké ploše obnovil přirozený les, který by v této oblasti skutečně měl být, tedy například s dubem, bukem, habrem, borovicí, bude to trvat zmíněné stovky let, než první „pionýrská“ fáze lesa přirozeně dožije.
Média se nyní budou předhánět ve hledání viníka, který si zapálil ohníček. Jenže skutečného viníka máme na očích. Nefunkční a sebedestruktivní ideje a vládní šlendrián. Jenže to, co se dělo v Českém Švýcarsku, se děje v současnosti i v celé České republice. Zatím se oheň nechává volně rozhořívat.
foto DeSa81 z Pixabay