Podle CDC 80 % moči v USA obsahuje rakovinotvorný glyfosát
15. července 2022, autor: redakce
Výzkumníci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zjistili, že ve většině vzorků moči odebraných dětem a dospělým ve Spojených státech se nachází široce používaná chemická látka, herbicid glyfosát (přítomný například v přípravku Roundup), která je spojována s rakovinou. Ve více než 80 procentech vzorků moči v USA byl glyfosát identifikován.
Podle mnoha odborníků je tato látka karcinogenní, to potvrdil i Federálního soud ve Spojených státech. Světová zdravotnická organizace glyfosát zařadila mezi látky, které pravděpodobně způsobují člověku rakovinu. Glyfosát označuje i Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.
Tato sloučenina má schopnost držet se v lidském těle, v půdě a vodě a její účinky hubí všechny rostliny bez rozdílu. Funguje totiž tak, že jim zabraňuje, aby vytvářely životně důležité bílkoviny.
Česko nejdříve plánovalo glyfosát zakázat, nakonec vycouvalo a rozhodlo jen o jeho omezení. Zákaz je tak omezen pouze na použití glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování rostlin, které se využívají pro potravinářské účely - u obilovin a řepky. U nepotravinové řepky, která se pěstuje pro technické použití, se tedy tato nebezpečná látka používat může. Řepka je přitom osazena na přibližně jedné třetině orné půdy. (Česká republika je v podílu orné půdy osázené řepkou v Evropské unii na prvním místě.) Glyfosáty přitom z přírody jen tak nezmizí, dostávají se do spodní vody, kterou potom pijeme. Drobní zahrádkáři jej stále mohou používat, jak chtějí. Glyfosát se může používat i k přípravě půdy k likvidaci plevelů před setbou.
foto Viktor Hesse a OpenIcons z Pixabay