VLTAVA.news >> zdraví
Očkování jako rizikový faktor u nových mutací, Chlíbek přesto doporučuje očkovat
10. června 2022, autor: redakce
Portugalsko, jedno z nejextréměji proočkovaných zemí, kde je plně naočkováno přes 90 procent obyvatel, má nyní jednu z nejvyšších měr nakažených covidem na světě, což může představovat problémy pro turistický sektor, který před pandemií vytvářel zhruba pětinu portugalského HDP. Po „špatných číslech“ z minulého týdne tamní úřady podle listu The Guardian „zvažují protipandemická opatření“.
Pravděpodobně se naplňuje scénář, před kterým varovala řada vědců, které ovšem mainstreamová média ruku v ruce po celém světě ignorovala. Totiž, že očkovaným se jednak celkově sníží imunita, a tedy pokud virus dostatečně zmutuje (což se u RNA virů děje velmi často, o čemž každý imunolog ví), tak očkování nebude nejen úplně zbytečné, ale bude dokonce kontraproduktivní. A navíc může dojít ještě k takzvané zkřížené imunitní reakci, kdy je očkování přímo výrazným rizikovým faktorem při onemocnění.
Chlíbek (předseda lobbystické České vakcinologické společnosti) přesto doporučuje očkovat starými vakcínami, čož může být i bez ohledu na značné vedlejší účinky rizikové při infekci koronavirem. V rozhovoru pro iRozhlas přímo prohlásil, že „pokud bude nastupovat nová vlna a bude se komunitně šířit covid už v září, tedy v době, kdy tady ještě nebude dostupná nová vakcína, tak je rozhodně lepší nechat se pro posílení imunity očkovat vakcínou, která tady je, než třeba měsíc nebo dva čekat na tu novou“
Portugalské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že počet obětí je nad očekávanými hodnotami pro danou roční dobu. Vědci zjistili, že subvarianty BA.4 a BA.5 jsou natolik odlišné od původního omikronu, že imunita získaná předchozí infekcí, ale ani očkováním nemusí poskytovat dostatečnou ochranu.
Tagy:
- koronavirus, coronavirus, očkování, vakcinace