Vltavské kulturní okénko: Michnův palác
27. června 2022, autor: janb
V pražské ulici Újezd, což je polovina tehdejší Karmelitské, nedaleko muzea hudby stojí jedinečná památka. Zuzana Tiefenbachová, vdova po Matyáši z Thurnu, prodala v roce 1623 svůj renesanční palác. Zájemců o koupi lukrativní nemovitosti v centru Prahy bylo několik. Jedním z nich byl i Albrecht z Valdštejna. Nemovitost nakonec ale získal Pavel Michna z Vacínova. Valdštejn, jak víme, si následně zbudoval sídlo o kus dále. Michnova přestavba paláce jej měla proměnit v jedinečné reprezentativní sídlo, které nemělo mít v Evropě obdoby. Z důvodu nedostatku financí, však z větší části zůstalo jen na papíře. Soutěž s Valdštejnem o nejvyšší finanční nabídku stála Michnu deset tisíc kop grošů míšeňských.
I však samo toto impozantní torzo, které se dochovalo, budí obdiv. Jméno architekta není známé, ale pravděpodobně se jedná o italskou práci. Z původního renesančního paláce, který byl spíše honosnou vilou, zde zůstaly zachovány ty nejhodnotnější stavební prvky.
Následná přestavba paláce na tzv. Tyršův dům se omezila zejména na interiéry a charakter tohoto jedinečného torzálního díla nenarušila. Během těchto úprav byla také na nádvoří vztyčena socha Miroslava Tyrše od Ladislava Šalouna. V roce 1939 bylo ve sklepeních zprovozněno kolumbárium slavných sokolských osobností. Urny se však poztrácely a dnes Sokolové nevědí, do které části sklepa jejich dědové ono kolumbárium vlastně umístili.
Stačilo tenkrát málo a palác mohl získat Albrecht z Valdštejna. To by dnes Malá Strana vypadala poněkud jinak.
Nejbližší MHD zastávka: Hellichova
- Michnův palác, Albrecht z Valdštejna, renesance, Praha