Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před chytrými elektroměry. Co vše vlastně umí chytré elektroměry?
30. května 2022, autor: redakce
Evropská legislativa ukládá distributorům povinnost instalovat chytré elektroměry v rámci distribučních soustav elektřiny. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před použitím chytrých elektroměrů z „nedůvěryhodných“ zemí. Hrozit může až celostátní blackout. Tato hrozba se prý týká použití chytrých elektroměrů od dodavatelů z nedůvěryhodných zemí, tedy například mimo země EU, evropský prostor, země OECD či NATO. To nesplňuje například Čína nebo Rusko. Z toho vyplývá, že chytrý elektroměr neslouží pouze pro odečet stavu, ale je možné, že lze na dálku i ovlivňovat zapnutí či vypnutí elektroměru. Je zajímavé, že v každé domácnosti bude podle nařízení EU instalována taková šikovná „chytrá“ věc.
NÚKIB: „Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dnes vydal VAROVÁNÍ podle zákona o kybernetické bezpečnosti před hrozbami plynoucími z použití technických nebo programových prostředků sloužících k chytrému měření elektřiny tzv. smartmeteringu (tj. chytrých elektroměrů), které nepochází ze zemí s důvěryhodným právním prostředím. Varování se týká provozovatelů distribučních soustav elektřiny, kteří jsou povinni při nákupu technologie smartmeteringu zvážit hrozbu v analýze rizik a přijmout adekvátní opatření ke snížení identifikovaného rizika v procesu výběru dodavatele technologií.
Varování se netýká soukromých osob ani jiných společností, které jsou pouhými odběrateli elektrické energie a neprovozují distribuční soustavu elektřiny...
Realizace popsané hrozby by měla zásadní dopad na bezpečný provoz přenosové soustavy a zabezpečení dodávek elektrické energie. Data ze smartmeteringu budou zcela zásadní i pro provoz budoucího energetického datového centra pro novou energetiku a poskytování agregace flexibility. “