Na nedělní „superdebatě“ na ČT nejenže kandidáti nedostávali od moderátora Martina Řezníčka stejný časový prostor, ale šest kandidátů s nižšími preferencemi byli postaveni do podřadné role, při které se jen dívali na to, jak se ti hlavní vyvolení baví a poté ještě byli postaveni do role hostů, kteří měli „hlavním“ kandidátům pokládat otázky.
Debaty se odmítl zůčastnit Andrej Babiš.
Odborový předák Středula v závěru odstoupil od kandidatury a podpořil Nerudovou.
Pražský městský soud nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Podle soudce Jana Šotta není skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.
foto Richenza CC BY-SA 3.0
Jižně od Českého Rudolce najdeme technický stavební unikát. Vodní pila v Peníkově je pro svou ojedinělou úplnost, původnost i zachovalost vybavení právem nemovitou kulturní památkou České Republiky.
Vznik pily je obestřen závojem zapomnění. Sousední Doubkův mlýn a doložené osídlení kolem Rudolce již před 13. tým stoletím však napovídá starobylost původu této stavby.
První známí letopočet je až rok 1865, do kterého je datováno vnitřní technické vybavení pily.
Voda Peníkovského rybníka poháněla pilu a mlýn pravidelně až do doby po druhé světové válce. 50. léta přinesla bohužel konec provozu obou objektů. Mlýn se zastavil úplně, pila byla využívána příležitostně ještě do začátku 70. let.
Poté došlo vlivem zanedbání údržby ke zničení vodních kol a k průsakům rybníka do podpilí. Pronikající voda způsobila zborcení kamenných zdí nesoucích celodřevěné vrchní patro stavby.
Opravy se pila dočkala až v letech 2001 až 2005. Rekonstrukci pily zajišťovalo občanské sdružení Zkrášlovací spolek Rudolecko a jeho přátelé s pomocí sponzorů.
Pilnice se tak vrátila nejen do svého historického vzhledu, ale i provozuschopného stavu, který odpovídá pravděpodobné přestavbě pilnice krátce před první světovou válkou.
Zdrojem vody pro pohon pilnice je Peníkovský rybník, pod jehož hrází se pila nachází. Voda proudí vstupní částí náhonu a plní nátokovou skříň. Průtok přes kolo se ovládá pomocí táhla a ramene z pilnice.
Hlavním strojem je zde svislá rámová pila celodřevěné konstrukce. Výřezy se z cesty na hrázi rybníka nakulují vraty ve stěně budovy na vozík rámové pily. Na vozíku se výřez upevní a i s vozíkem prochází rámem pily. Jediný list pily odřízne jeden kus řeziva. Po dokončení řezu se vozík ručně nebo samočinně navrací do výchozí polohy. Kus řeziva se odebere, výřez uvolní, bočně posune o tloušťku následného kusu řeziva, znovu upne a v řezání lze pokračovat. Řezivo je ručně vynášeno vstupními vraty ven a připravováno na odvoz.
Nejbližší autobusová zastávka : Český Rudolec, Peníkov
Po uvalení sankcí ze strany EU se největšími dovozci ruské ropy staly Čína a Indie, současně obě země získávají slevy, proto se teď posílí jejich ekonomický růst.
Při hlasování OSN o odsouzení ruské agrese se Indie zdržela hlasování. Indie je třetí největší dovozce ropy na světě. Rusko v listopadu předstihlo Irák a stalo se jejím největším dodavatelem.
Jaroslav Bašta odmítá kovidové restrikce a s Petrem Hamplem se chce radit o jiné sociologické problematice než o povinném očkování, ke kterému má jasný postoj. Odvolání vlády je kromě podpory ze strany ústavních právníků podpořejno zejména vůlí lidu, kterou projeví právě v těchto prezidentských volbách. Ze všeho nejdůležitější je jednání o nastolení míru. Lidé, jděte k volbám!
Stanislav Novotný se ptá Jaroslava Bašty na odvolání Fialovy vlády v případě zvolení prezidentem republiky
O čem se mlčíPo celé Brazílii pokračují demonstrace proti zfalšovaným volbám, mezitím byl však vyhlášen výjimečný stav. Lula nechal zatknout celkem 1600 příznivců Bolsonara a zatýkání odpůrců samozvaného Luly má pokračovat. 5 lidí bylo zastřeleno. Počet zraněných po střelbě do davů protestujících nebyl uveden.
Diktátor Luiz Inácio Lula da Silva, který byl odsouzen za přijímání úplatků v operaci Automyčka, vyhlásil výjimečný stav kvůli prodemokratickým protestům proti ukradeným volbám.
Od té doby, co podvodná krádež voleb vedla ke svržení legitimně zvoleného brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, prodemokratické protesty pokračují, zejména ve venkovských oblastech.
Po vyhlášení výjimečného stavu Lula slíbil, že rozšíří své zásahy proti prodemokratickým protestům, aby potrestal celou řadu politických oponentů.
článek na Protiproudu