Média informují o tom, že se na polsko-ukrajinské hranici vrací směrem na Ukrajinu více lidí, než z Ukrajiny přichází, přestože údajná nutnost opustit Ukrajinu stále trvá. V Česku tento trend zaznamenán nebyl.
Ukrajina má problémy s exportem obilí po námořních trasách, které blokuje Rusko. Rusko přislíbilo, že pokud západ uvolní protiruské sankce a Ukrajina odminuje přístavy, tak vývoz obilí umožní. Rusku se již povedlo zprovoznit přístav Mariupol, který se podařilo „odminovát a demilitarizovat“
Poslanci ukrajinské strany Volodymira Zelenského „Služebník lidu“, Mariana Bezuglová, Heorhij Mazurašu a Oleksandr Feděnko, navrhli uzákonit možnost popravit vojáka ukrajinské armády například za dezerci či neuposlechnutí rozkazu. Novela zákona zdvihla vlnu odporu a následně byla tato novela stažena.
15. 6. v 11:00 má Zelenskyj promluvit on-line v našem parlamentu. Pekarová Adamová s Vystrčilem poslali Zelenskému oficiální pozvání, nyní čekají na oficiální potvrzení.
Viktor Orbán prohlásil, že svět stojí díky bruselským protiruským sankcím na prahu hospodářské krize. Stav válečné hrozby mu má umožnit ochránit maďarskou ekonomiku za současné krizové situace. Dále prohlásil, že se bude snažit, aby Maďarsko zůstalo mimo tuto válku.
Oproti tomu český premiér prohlašuje, že jsme ve válce a další prodloužení nouzového stavu odůvodňuje naše vláda nutností snázšíme ubytováváním migrantů.
Penze se letos zvýšili již dvakrát, poprvé běžnou valorizací o 502 korun, podruhé mimořádným opatřením o 300 korun. Díky novému navýšení vzroste průměrný starobní důchod o 699 Kč. V Česku pobírá starobní důchod 2,36 milionu obyvatel, současné druhé mimořádné zvýšení penzí v tomto roce přijde státní kasu na 7, 8 miliardy korun. Celkem půjde na penze letos o 57 miliard korun více než loni. Starobní důchody činí téměř třetinu výdajů státu.
Vláda odložila schválení pětitisícového příspěvku na příští týden. Od začátku provázely tento návrh zmatky, kdy ani členové vlády nevěděli, jestli se milionový strop pro přidělení příspěvku počítá z hrubého nebo čistého příjmu. Návrh byl na vládě již otevřen, ale členové vlády se dohodli na jeho odložení. Podle oponentů je pětitisícový příspěvek populistickým nekoncepčním krokem, který má jen maskovat to, že vláda netuší jak má chránit českou ekonomiku.
Podle cz.nic prý tyto weby nadále nejsou hrozbou pro bezpečnost. Současně podle ČT právník sdružení Frank Bold Miroslav Crha připouští, že si lidé tyto weby našli na jiných doménách, a tedy další blokování nepřináší efekt. CZ.nic vyžadovalo po státu, že pokud chtějí nadále tyto weby blokovat, tak vyžadují příkaz soudu, policie nebo kompetentního orgánu státu, což se nestalo. Paradoxem nadále zůstává, že pro stranu Pirátů bylo ještě před několika lety svoboda na internetu jedno z hlavních politických témat. V současnosti je to jedna ze stran, která zavádí internetovou cenzuru.
Podle průzkumu CVVM vládě nedůvěřuje 2/3 lidí, také pouze 1/3 důvěřuje poslanecké sněmovně. Pouze 1/5 lidí je spokojena se součanou politickou situací.
Přestože má vláda tak malou podporu obyvatel, snaží se zatahovat Českou republiku do války a souhlasí s uvalením ekonomických sankcí, které značně poškodí českou ekonomiku. Je otázka, zdali vláda při tak nízké podpoře má skutečně vládnout České republice.
Vláda si nechala sněmovnou opět schválit prodloužení nouzového stavu o další měsíc, tedy do konce června. Vysvětluje to například nutností jednoduššího ubytovávání Ukrajinců.
„Vláda chce neustálým prodlužováním omezovat demokracii a vyhýbat se povinnostem vypisovat výběrová řízení. Zároveň platí, že situaci kolem ukrajinských uprchlíků lze řešit nástroji standardní legislativy,“ prohlásil Tomio Okamura.
V době, kdy česká ekonomika prochází vážnou krizí, Česko se velmi aktivně účastní Ukrajinsko-Ruské války, vláda opět prosadila prodloužení nouzového stavu, se poslanci vládní koalice snaží nebývale aktivně o prosazení korespondenčního hlasování. Olga Richterová (Piráti) prohlásila: „Skutečně je to otázka priorit, stihnout bychom to měli“. Chtějí kvůli tomu svolat i momořádnou schůzi sněmovny. Pekarová Adamová prohlásila, že „Je nutné jít cestou mimořádné schůze, na které nebude žádný jiný bod, a která bude tedy tím pádem moci být projednána, i když to bude trvat třeba mnoho hodin“
Je s podivem, že právě korespondenční volby jsou pro naše politiky otázkou nejvyšší priority. Možná právě proto, že ze zahraničí víme velmi dobře (ať je to z USA nebo Rakouska), že korespondenční volby lze použít pro falšování výsledků voleb. A například právě strany, u kterých je celkem jisté, že v příštích volbách budou mít mizivou šanci na zvolení (tedy například právě piráti), se tak vehementně snaží o jejich zavedení.
Je tedy velmi pravděpodobné, že právě o falšování výsledků voleb jde především. A tedy, že pokud korespondenční volby projdou, končí v tím v naší zemi princip regulerních a transparentních voleb.
Bezpečnostní expert brigádní generál Andor Šándor zval na svoji tiskovou konferenci s tím, že zveřejní nějaké zásadní prohlášení. Mnoho svých příznivců zklamal tím, že veškerý obsah tiskové konference byl věnován prodeji podzemních bunkrů v ceně řádově 300 tisíc korun.
Ruský rubl v posledních dnech nadále posiluje. Před ukrajinsko-ruským konfliktem se cena 100 rublů pohybovala kolem 28 Kč. Po zahájení konfliktu zaznamenal rubl pokles na hranici 17 Kč/100Rub, od té doby jeho cena stále stoupá, ve středu jeho kurs překročil cenu 41 Kč/100Rub. Vůči euru se dostal dokonce na své sedmileté maximum. Stal se tak nejvýkonnější měnou světa.
Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger prohlásil, že západ by měl donutit Ukrajinu k mírovému jednání za cenu ustoupení od ukrajinských územních požadavků. Kissinger se domnívá, že by se válečný konflikt neměl nadále protahovat. Dále varoval před zahnáním Ruska do náruče Číny. Podle něj bylo po staletí Rusko součástí Evropy a snahou západu o izolaci se na mezinárodní úrovni posiluje jeho spojenectví s Čínou.
Gubernátor Luhanské oblasti sdělil, že Rusko ovládá zhruba 95% tamní oblasti. Rusové již ze tří stran obklíčili město Severodoněck. Přestože se média snaží zesměšňovat schopnosti ruské armády, i mainstream připouští, že se ruská armáda posouvá úspěšně. Potvrzuje to tak postoj mnohých evropských států včetně Německa, že posíláním zbraní Ukrajině se jen válečný konflikt prodlužuje, což vede k většímu zabíjení lidí a jejich utrpení.
Situace je bohužel bezprecedentní. Ceny vyrostly kvůli válce na nové rekordy a jsou velmi vysoko už dlouho, s čímž se nedalo dopředu počítat,“ říká mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.
Cena plynu na Evropském trhu se přitom pohybuje přibližně ve stejné výši jako před zahájením ukrajinsko-ruského konfliktu. Avšak následkem obchodní války mezi EU a Ruskem a snaze o odstřižení od ruských nerostných zdrojů lze očekávat zvýšení ceny plynu do budoucna.
Ve věku 60 let zemřel klávesista a zakladatel hudební kapely Depeche Mode Andrew Fletcher. Skupina uvedla na svém FB profilu následující prohlášení:
„Jsme šokováni a plní zdrcujícího smutku z předčasného skonu našeho drahého kamaráda, člena rodiny a kolegy z kapely Andyho ‚Fletche‘ Fletchera,Fletch měl skutečně zlaté srdce a vždycky tu byl, když jste potřebovali podporu, popovídat si, zasmát se nebo si dát vychlazené pivo. Soucítíme s jeho rodinou a prosíme vás, abyste na ně mysleli a respektovali jejich soukromí v této těžké době.“
Dnes si připomínáme svátek Nanebevstoupení Páně. Tento svátek je jednou z velkých slavností křesťanského kalendáře a připomíná výstup Ježíše Krista z hory Olivetské na nebesa čtyřicet dní po jeho vzkříšení. Událost zaznamenávají Skutky apoštolů v 1. kapitole.
Ježíš Kristus se po svém zmrtvýchvstání naposledy zjevil apoštolům a v oblaku se vznesl do nebe. Podle Skutků apoštolů k události došlo na hoře Olivetské a Ježíš byl před zraky apoštolů vzat vzhůru a oblak jim ho zastřel. Ježíš vzhledem ke své božské podstatě na nebe vstoupil sám, na rozdíl od nanebevzetí Panny Marie, Marie je vzata do nebe, což ve výtvarném umění bývá znázorněno nesením anděly.
Nanebevstoupení Páně připadá vždy na čtvrtek. Je to čtyřicátý den od vzkříšení včetně dne vzkříšení, tedy Velikonoční neděle. Datum tohoto svátku můžeme spočítat tak, že k Velikonoční neděli připočítáme 39 dní. Svátkem jako takovým začíná devítidenní období (svatodušní novéna, myšleno 9 plných dní) před Letnicemi, tedy slavností Seslání Ducha svatého. Letnice jsou desátým dnem od svátku Nanebevstoupení.
V mnoha zemích s křesťanskou tradicí (Rakousko, Německo, Španělsko aj.) je Nanebevstoupení Páně státním svátkem a dnem pracovního klidu (čtvrtek devět dní, resp.10, před Svatým Duchem). V celé Skandinávii je svátek dnem volna. Zaměstnavatelé velmi často dávají svým zaměstnancům volno i následující den – v pátek, a ti se tak můžou těšit z prodlouženého víkendu.
V pohanských tradicích to byl den uctívání a vzývání přírody a především modlení se za dobrou úrodu.
info z wiki, obraz Giotto di Bondone - No. 38 Scenes from the Life of Christ - 22. Ascension (public domain, wiki)
Toto novoluní může podle astroložky Jitky Valentové přinést silný vzdušný živel, mohou přijít nové informace a impulzy, změny a posuny v myšlení, záblesky a nové filozofie. Dá se očekávat také zesílené mezinárodní dění.
Mohou být zesíleny dynamická a válečná energie, které na některé lidi mohou působit zneklidňujícím dojmem a vézt ke zkratkovitému jednání. Řada z nás tak neudrží své emoce a mysl na uzdě a budou cítit tzv. horkou hlavu. Může vzniknout i hodně vzájemných bojů a konfrontací. Hrozí z toho pak i následné přejídání, bolesti žaludku a hlavy, úrazy a záněty hlavy, uší, zubů atd.
„Udržujme si tedy vysokou úroveň vědomí,“ dodává Jitka Valentová
Přestože Ukrajinci nadále odmítají tranzit plynu přes Sochranovku, a přísun ruského plynu je omezen, cena plynu je nyní nižší než před zahájením ukrajinsko-ruského konfliktu. Cena megawathodiny se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybuje kolem 83 eur. Před rokem se cena za megawathodinu pohybovala kolem 18 eur.
Francie se potýká s energetickými problémy. Plánované odstávky jaderných elektráren způsobily nedostatek elektrické energie. A tento nedostatek bude trvat pravděpodobně i přes zimní období. Francie, která elektřinu v zimním období vyvážela bude naopak potřebovat dovážet, což jednak dále zvýší cenu elektřiny v Evropě, ale i prohloubí nedostatek plynu, kterou na Evropu uvalila díky embargům na ruský plyn Evropská unie.
Již v roce 2003 média informovala o opičích neštovicích. „Narozdíl od pravých neštovic jsou ty opičí méně nakažlivé a jen zřídka je nemoc smrtelná.“ uvedlo v roce 2003 iDnes. To bylo však v době, kdy nebyl tak enormní tlak na očkování dospělé populace.
Virus se na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. K šíření viru mezi lidmi může docházet zejména tělními tekutinami infikovaných osob, ale podle ČZÚ nelze vyloučit ani respirační cestu. Podle dostupných informací však k největšímu množství přenosu došlo nechráněným pohlavním stykem. „Organizace spojených národů pro boj s AIDS informovala, že značná část nedávných případů opičích neštovic byla zjištěna u homosexuálů, bisexuálů a dalších mužů, kteří mají pohlavní styk s muži.“ (iRozhlas)
V médiích se uvádí, že smrtnost je mnohem nižší než u pravých neštovic. Avšak smrtnost i u pravých neštovic byla na počátku 20 století velmi nízká, v řádu nižším než jedno procento. Často uváděných 30% bylo z doby mnohem dávnější, například první poloviny století devatenáctého.
Kanadská vláda v dubnu, tedy týdny před tím, než byly hlášeny první případy opičích neštovic, objednala 500 000 dávek vakcíny proti opičím neštovicím.
Photo by su fu on Unsplash
Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová dnes navštívila Miloše Zemama. Ve večerních hodinách se chystají slavnostně zahájit výstavu Anthropoid v Národním muzeu, která bude věnována atentátu na Heydricha.
Festival Khamoro (romsky „sluníčko“) je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na světě, který v Praze již od roku 1999 pořádá organizace Slovo 21 společně s SP Saga. Proběhne od 29. května do 4. června. Festival, který se pravidelně koná v posledním květnovém týdnu, nabízí každoročně jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. V posledních letech Khamoro navštěvuje ročně přibližně 10.000 lidí z České republiky a zahraničí. Jádrem celého festivalu je romská hudba, která představuje významnou součást světového kulturního dědictví. Od počátku se na koncertech divákům představilo více než 160 profesionálních romských kapel z 40 zemí světa.
Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Jejím hlavním cílem bylo uskutečnit likvidaci zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha, k čemuž došlo 27. května 1942. Diverzní operace byla úspěšná, Heydrich na následky 4. června 1942 zemřel. Účastníci operace zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.
Na fotografii zleva Jozef Gabčík, Jan Kubiš. V pozadí výbuchem zničený Heydrichův vůz (zdroj wiki)
Superdebata „Jak z krize“, která proběhla od 21 hodin na televizní stanici Prima, které se zůčastnili Marian Jurečka (KDU-ČSL), Martin Kupka (ODS), Alena Schillerová (ANO), Radim Fiala (SPD), skončila jasnou podporou diváků pro opozici, která získala 85% hlasů. Zástupci vládních stran získali pouze 15% (Schillerová 65,6 % hlasů, Fiala 19,2 % hlasů, Kupka 10,3 % hlasů, Jurečka 4,5 % hlasů). Radim Fiala z SPD prohlásil na adresu vlády: „Vy eskalujete konflikt, chcete válku“. Martin Kupka se proti tomu ohradil.
Podle rozhovoru, který poskytl ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík Parlamentním listům, byl on spolu s panem Petříčkem a panem Šlachtou pozváni do superdebaty jako hosté, kteří mohli hlavním účinkujícím položit otázky. 3 minuty před začátkem vysílání byli vyvedeni ze studia pryč, protože Jurečka s Kupkou dali televizi Prima ultimátum, že pokud tam tito zmínění hosté budou, tak opustí debatu.