Fiala jde za Zemanem s návrhem na obsazení místa ministra školství a tělovýchovy Vladimírem Balašem, ústavním právníkem, profesorem a poslancem za STAN. Balaš nemá s oborem téměř žádné zkušenosti. Je nyní otázkou, jak se k návrhu postaví prezident.
V pražské ulici Újezd, což je polovina tehdejší Karmelitské, nedaleko muzea hudby stojí jedinečná památka. Zuzana Tiefenbachová, vdova po Matyáši z Thurnu, prodala v roce 1623 svůj renesanční palác. Zájemců o koupi lukrativní nemovitosti v centru Prahy bylo několik. Jedním z nich byl i Albrecht z Valdštejna. Nemovitost nakonec ale získal Pavel Michna z Vacínova. Valdštejn, jak víme, si následně zbudoval sídlo o kus dále. Michnova přestavba paláce jej měla proměnit v jedinečné reprezentativní sídlo, které nemělo mít v Evropě obdoby. Z důvodu nedostatku financí, však z větší části zůstalo jen na papíře. Soutěž s Valdštejnem o nejvyšší finanční nabídku stála Michnu deset tisíc kop grošů míšeňských.
I však samo toto impozantní torzo, které se dochovalo, budí obdiv. Jméno architekta není známé, ale pravděpodobně se jedná o italskou práci. Z původního renesančního paláce, který byl spíše honosnou vilou, zde zůstaly zachovány ty nejhodnotnější stavební prvky.
Následná přestavba paláce na tzv. Tyršův dům se omezila zejména na interiéry a charakter tohoto jedinečného torzálního díla nenarušila. Během těchto úprav byla také na nádvoří vztyčena socha Miroslava Tyrše od Ladislava Šalouna. V roce 1939 bylo ve sklepeních zprovozněno kolumbárium slavných sokolských osobností. Urny se však poztrácely a dnes Sokolové nevědí, do které části sklepa jejich dědové ono kolumbárium vlastně umístili.
Stačilo tenkrát málo a palác mohl získat Albrecht z Valdštejna. To by dnes Malá Strana vypadala poněkud jinak.
Nejbližší MHD zastávka: Hellichova
„Nejsem bezradná a zoufalá - nehraji, je to ve mně tak klidné, poněvadž mám klid ve svém svědomí. Vyžádejte si dopis, který jsem Vám napsala, a v něm je celý můj odkaz. Je jen pro Vás, alespoň něco v životě, co patří pouze Vám a těm, které mám tolik ráda.“
„Ptáci už se probouzejí - začíná svítat. Jdu s hlavou vztyčenou - musí se umět i prohrát. To není hanba. I nepřítel nepozbyde úcty, je-li pravdivý a čestný. V boji se padá, a co je jiného život než boj. Buďte zdrávi! Jsem jen a jen Vaše.“
„Neplačte - neteskněte moc - je mi to takhle lepší než pozvolna umírat. Dlouhou nesvobodu už by mé srdce nevydrželo. Takto se rozletím zase do polí a luk, strání a k rybníkům, na hory i v nížiny. Budu zase nespoutaná, a ten klid a mír.“
Ve dnech 24.–27. června 1950 napsala Milada Horáková v cele smrti deset dopisů, o jejichž existenci se veřejnost dozvěděla až po revoluci v roce 1989. Svůj poslední dopis, určený především rodině, napsala v den popravy ve 02.30 hodin ráno. Poprava Horákové byla vykonána oběšením na dvoře pankrácké věznice 27. června 1950 v 05.35 hodin ráno.
To o čem opoziční strany mluví od začátku energetické krize, totiž alespoň nějak koncepčně řešit růst cen elektřiny, již začínají připouštět i některé strany z vládní koalice. Navrhují zdanit nepřiměřené zisky energetickým společnostem provozující uhelné a jaderné elektrárny.
Fiala to ale zatím stále odmítá a nadále chce hájit zisky zahraničních firem. Jediné co zatím udělal je, že vyzval energetické společnosti, aby se o své vysoké zisky se zbytkem společnosti podělily. Zajímavý koncept premiéra, který by měl vládnout naší zemi.
Přesto i tento krok není dostatečně efektivní a kritizují ho opoziční strany.
„Je potřeba okamžitě udělat rekonstrukci vlády. STAN musí jít pryč, protože se o té kauze píše i v zahraničí. Tato vláda už zostuzuje Českou republiku, koukají na nás jako na nějakou zkorumpovanou zemi,“ prohlásil v nedělní diskusi na CNN Prima News Okamura.
„Hnutí STAN by nemělo nominovat už vůbec žádného ministra, je to velké selhání premiéra (Petra) Fialy, že vůbec nechá takové hnutí nominovat ministra,“ prohlásil Okamura.
Zelenskyj podle svých oficiálních stránek v pátek odvolal z funkce velvyslance v několika zemích, včetně například ambasadora na Slovensku Jurije Mušky, velvyslance v Íránu, Libanonu, Gruzii či Portugalsku.
Podle agentury Ukrinform to bylo za neefektivní plnění svých povinností.
Zelenskyj již v březnu odvolal šéfy velvyslanectví Maroka a Gruzie s tím, že neudělali dost pro to, aby přesvědčili tyto země k nepřátelským postojům vůči Rusku. „...pokud nebudou zbraně, nebudou sankce, nebudou omezení pro ruský byznys, tak si prosím hledejte jinou práci,“ řekl tehdy Zelenskyj během jednoho z nočních videoposelství k národu.
Srbského tenistu Djokoviče, který je na 3. místě světového žebříčku, se stále nepodařilo zlomit a přinutit ho k očkování. Pravděpodobně si proto nezahraje závěrečný grandslam sezony US Open. USA stále na své území nevpouští neočkované. „Rád bych tam jel, ale já už víc dělat nemůžu. Je to na vládě USA,“ řekl Djokovič na tiskové konferenci. „Momentálně mi není za těchto okolností povoleno vstoupit do USA. Jsem si toho vědom.“
Z Australian Open byl počátkem roku jako neočkovaný deportován.
Djokovič se zastal i sankcionovaných hráčů z Ruska a povolil by jim účast i na Wimbledonu. Tenisovou světovou jedničkou je Rus Medveděv Daniil, kterému je kvůli jeho národnosti nepovolena účast na Wimbledonu.
foto Tatiana from Moscow – CC BY-SA 2.0