Americký prezident Joe Biden navštívil Kyjev a setkal se s Zelenským. Podle agentur Biden opustil ukrajinské hlavní město po více jak pěti hodinách.
Biden na návštěvě oznámil novou vojenskou pomoc v hodnotě 500 milionů dolarů. Ta bude zahrnovat mimo jiné munici pro raketomety HIMARS, dělostřeleckou munici, protipancířové systémy či radary.
V posledních třech měsících živnostenské oprávnění zrušilo přes 40 000 podnikatelů. Důvodem jsou povinně přidělené datové schránky, řekla analytička poradenské firmy Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Ministr školství Balaš v rozhovoru pro aktualne.cz prohlásil, že „Možná bychom mohli zapojovat studenty na středních školách, kteří tomu lépe rozumí, aby vychovávali rodiče a prarodiče.“
Tento rozhovor poskytl Balaš jako reakci na dopis od Petra Vrány, ředitele školy v Troubkách, který ho napsal po tom, co Balaš rozeslal oběžník určený ředitelům škol. Dopis Petra Vrány:
„Vážený pane ministře,
Vláda schválila návrh novely s nižší červnovou mimořádnou valorizací penzí. Důchodci si tak přijdou průměrně na 760 korun, což je zhruba o 1000 korun méně, než počítá zákon nyní. Změna nyní míří do Poslanecké sněmovny, kde jí chtějí ale poslanci z řad ANO i SPD zabránit.
Stanislav Novotný se ptá Matěje Stropnického na iniciativu Mír a spravedlnost, která je adresovaná české vládě, aby ukončila válečné štváčství včetně posílání zbraní na Ukrajinu a otevřela veřejnou debatu o míru.
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý ve svém tradičním projevu k ruskému federálnímu shromáždění obvinil z rozpoutání nynějšího konfliktu na Ukrajině Západ. Ten se podle něj snažil zničit Rusko mimo jiné ekonomickými sankcemi a dodával Ukrajině zbraně. Rusko se naopak snažilo situaci na Ukrajině vyřešit mírovými prostředky a válku zastavit, prohlásil Putin. Projev pronáší krátce před prvním výročím ruské vojenské operace na Ukrajině.
Válka v Evropě není nemyslitelná a nestihneme se na ni nachystat, pokud se nebudeme připravovat dlouhodobě už v míru. Na úterním velitelském shromáždění v sídle ministerstva obrany v Praze to řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Pokud by vypukl konflikt mezi NATO a Ruskem, bude ČR jeho aktivním účastníkem od první minuty, zopakoval Řehka.
V případě konfliktu mezi NATO a Ruskem by bylo v Česku velké množství legitimních cílů, které jsou v současnosti v dosahu ruských zbraní.
Popeleční středa (lat. dies cinerum nebo feria quarta cinerum) je v římskokatolickém liturgickém kalendáři, starokatolickém, anglikánském, luteránském a kalendáři Církve československé husitské první den postní doby. Následuje čtyřicetidenní půst spolu se šesti nedělemi. Neděle se do postní doby nezapočítávají, poněvadž se za postní dny nepovažují. Z časového hlediska tedy Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc, což ovlivňuje i stanovení data Popeleční středy.
V období raného křesťanství existovala praxe veřejného pokání po spáchání těžkého hříchu. Kajícník byl na začátku Postní doby biskupem vyzván, aby zahájil uložené pokání. Oblékl se do kajícího roucha a hlavu si posypal popelem. Obřadně byl vykázán z kostela a před vchodem až do Velikonoc žádal křesťany o modlitbu. Instituce veřejného pokání se ještě před koncem prvního tisíciletí postupně vytrácela, avšak výmluvné gesto kajícího sypání popela na hlavu se začalo uplatňovat u všech účastníků bohoslužeb.
Papež Urban II. doporučil tento obyčej na Beneventské synodě 1091 pro celou církev. Mužům se popel sypal na hlavu, ženy kvůli povinnému závoji byly popelem znamenány na čele ve tvaru křížku. Zvláštní modlitba pro žehnání popela se objevila až v 11. století. Předpis, podle kterého má být použit popel ze svěcených ratolestí Květné neděle předchozího roku, pochází až z 12. století.
Popeleční středa je jedním z dvou dnů přísného půstu (společně s Velkým pátkem) a připomínkou pomíjivosti pozemského života. Znamenání popelem, tzv. popelec, doprovází udělovatel slovy: Čiňte pokání a věřte evangeliu nebo Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš. Katolický křesťan je takto veden, aby zůstal nezávislý na skutečnostech pomíjivých a věnoval pozornost hodnotám trvalým – duchovním.
zdroj wikipedie
Dominantou Staroměstského náměstí v Praze je od roku 1915 monumentální sousoší pomníku Mistra Jana Husa. Jedná se o unikátní dílo, které se výrazně vymyká pomníkům, jak své doby, tak současným. Jedinečnost díla spočívá také v jeho mnohovrstevnatosti, a to nejen té sochařské – exoterní, ale také té mystické – esoterní.
Autorem totiž nebyl žádný „obyčejný“ sochař. Ladislav Šaloun byl zasvěcencem tajných esoterních nauk. Spiritistické, ale i jiné okultní seance se konali v jeho vile na Vinohradech za účasti osobností jako byli Alfons Mucha, Ema Destinová, Josef Váchal, Otokar Březina, nebo František Bílek. Kromě hermetických věd spojoval všechny také hluboký vztah k naší vlasti. Proto řada jejich děl, která nám tu zanechali obsahuje jakousi universální nadčasovou buditelskou esenci vlastenectví. O Bílkově soše Jana Žižky v Honbicích se raději mlčí, Muchovu alegorii Československa z roku 1933 mají v povědomí jen znalci jeho díla a o Šalounově pomníku Jana Husa se mluví jen jako o velkém sousoší.
Pomník byl umístěn tak, aby jaksi utlumil Mariánský sloup. Proto je štít husitského bojovníka situován, tak jak je. Kromě skryté symboliky, jež je určena zasvěcencům, nese však pomník hlavní myšlenky velmi srozumitelně. Nápisy, které jsou na všech stranách podstavce jsou opravdu velmi jasné a zřetelné. V dnešní době by si je měl každý pozorně přečíst a zamyslet se nad nimi.
MILUJTE SE PRAVDY KAŽDÉMU PŘEJTE
KDOŽ JSÚ BOŽÍ BOJOVNÍCI A ZÁKONA JEHO
ŽIV BUĎ NÁRODE POSVĚCENÝ V BOHU NEUMÍREJ
VĚŘÍM ŽE VLÁDA VĚCÍ TVÝCH K TOBĚ SE ZASE NAVRÁTÍ O LIDE ČESKÝ
Nejbližší zastávka MHD: Staroměstská, metro A
V novém francouzském snímku na motivy Tří mušketýru od Alexandra Dumase si roli D'Artagnan zahraje herec tmavé pleti, Malachi Pullar-Latchman.
Bez komentáře
foto kinobox.cz a screen z traileru
Ve svých 84 letech 24. února zemřel v Praze Juraj Jakubisko (*30. dubna 1938 Kojšov). Juraj Jakubisko byl slovenský filmový režisér, scenárista i kameraman a vedoucí ateliéru režie na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jeho filmy se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností i podivuhodnou hravostí. Díky svému typickému rukopisu, plnému alegorií, fantazie a vizionářské obraznosti se o Juraji Jakubiskovi píše jako o umělci, který svým magickým realismem znamená v této části světa ve filmu to, co Gabriel García Márquez v literatuře Latinské Ameriky. Juraj Jakubisko přitahoval mezinárodní pozornost díky svým experimentálním filmům.
Jeho manželkou byla slovenská herečka a filmová producentka Deana Horváthová-Jakubisková.
Debutoval dlouhometrážním hraným filmem Kristova léta (slovensky Kristove roky) (1967). Filmy Zběhové a poutníci (slovensky Zbehovia a pútnici) (1968), Ptáčkové, siroty a blázni (slovensky Vtáčkovia, siroty a blázni) (1969) a tragikomedie Na shledanou v pekle, přátelé! (slovensky Dovidenia v pekle, priatelia) (1970, dokončen byl 1990) byly v 70. letech normalizační cenzurou zakázány a Juraj Jakubisko se mohl věnovat pouze dokumentární tvorbě. Až v roce 1979 natočil hraný film Postav dům, zasaď strom (slovensky Postav dom, zasaď strom) a v roce 1980 třídílný slovenský televizní film Nevera po slovensky. Vrcholem jeho tvorby v 80. letech byla historická sága s původním slovenským názvem Tisícročná včela (1983), která získala množství filmových ocenění podobně jako filmová pohádka Perinbaba (1985).
Ve filmech se slovenským názvem Sedím na konári a je mi dobre (1989) a Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (česky Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný) (1992) s tématem milostného trojúhelníku vrátil ke své tvorbě ze 60. let. Od roku 1993 žil v Praze, kde natočil filmy Nejasná zpráva o konci světa (1997) a Post coitum (2004). Byl členem Evropské filmové akademie. V roce 2001 se stal docentem na pražské FAMU.
V roce 2008 byl do kin uveden film Bathory. Film byl vyhlášen nejúspěšnějším filmem desetiletí v České republice a nejúspěšnějším filmem všech dob na Slovensku. Posbíral řadu ocenění po celém světě kupř: CENA IGRIC – Slovensko (2009), Český lev (2009), Slnko v sieti (2010), Monaco International Film Festival (2010) nebo WorldFest-Houston International Film Festival (2011).
V květnu 2012 absolvoval v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci srdce. V sedmdesáti čtyřech letech se stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž byl v Česku tento zákrok proveden. V roce 2013 vydal první díl autobiografie pod názvem Živé stříbro. V roce 2013 byl oceněn Cenou Matice slovenské.
K roku 2017 připravoval pokračování pohádky Perinbaba 2.
V roce 2017 se na návrh Umělecké rady Akademie múzických umění v Praze stal profesorem filmových, televizních a fotografických umění a nových médií se zaměřením režie.
zdroj wikipedia, foto Jindřich Nosek (NoJin) – CC BY-SA 4.0