Toto novoluní nastane na 2.stupni vodního znamení Štíra dne 25.10.2022 v 12:48 h a společně s ním proběhne částečné zatmění Slunce, které začne v 11:12 h, vrcholit bude kolem 12:17 h a jeho trvání bude zhruba 2 h a 10 minut. Bude to největší zatmění na našem území do roku 2026. Měsíc se při jeho maximální fázi zanoří do 42 % průměru slunečního kotouče. Bude pozorovatelné skoro z celé Evropy, Blízkého východu a východu Ruska, kde při pohledu od Uralu bude zakryto téměř 90% Slunce. Novoluní půjde v doprovodu Venuše ve Štíru a za harmonické podpory Seleny v Rybách a Marsu v Blížencích, což zesílí jeho vliv, a to se může projevit jako touha po hlubším spojení založeném na souznění a vzájemné podpoře. To vzhledem k blížícímu se období dušiček v nás otevře láskyplná spojení k našim předkům, mohou se nám více objevit ve snech a můžeme cítit jejich blízkost. To vše můžeme využít k dořešení našich záležitostí s nimi a také k vyjádření vděku, lásky a úcty k nim. Posílí se také celková společenská transformace, přicházet mohou pocity nesmyslnosti fungování současného světa. Více se nám mohou zviditelňovat otázky života a smrti, hledání hlubšího smyslu života. Přijít mohou také nové tvůrčí umělecké inspirace a naděje na řešení krize. Merkur ve Vahách totiž prochází pásmem Arkturusu a bude podporovat aktivní informační portál z této oblasti, který nám může pomoci naladit se na tuto oblast a čerpat z ní podporu a nový směr do života.
Je třeba abychom neklesali ze současného dění na mysli, protože kvadratura Černé Luny v Raku a opozice plutonoidu Erise v Beranu na Merkur ve Vahách a současné zatmění ve Štíru mohou zesílit stínové složky myšlení jako je strach, nedůvěra, manipulace, žárlivosti, závist, sklony k násilí.Hlídejme si také urogenitální systém, spodní část střeva a také přehánění intimních aktivit.
Černá Luna zasahuje do 7. vztahového domu, a tak se budou opět řešit naše vztahy. Více se zde zviditelní všechna zranění a stíny. Také zahraniční politika a pozice naší vlády bude procházet složitým děním. Černá Luna jde stále 10.domem naší vlády a čelních představitelů a bude zde do 21.5.2023. Také je zde ještě do konce ledna 2023 naznačen složitý vliv tranzitního Saturna ve Vodnáři na Pluto ve Štíru v 2.domě financí našeho státu. A samozřejmě finance a všeobecná ekonomická situace nebude ušetřena ani při tomto novoluní, protože zde stojí akorát pán karmy Saturn v napěťové vazbě na Uran a osudové uzle, což je ale už naštěstí poslední těžká vazba na této ose během krizových let 2020-2022. Hvězdné nebe nám k tomu všemu přinese ještě doznívající meteorický roj Orionidy, který vrcholil v pátek 21.10.2022. Ty zdánlivě vylétají ze souhvězdí Orionu, ale pojí se s průchodem Halleyovy komety touto oblastí a vzhledem k novoluní mohou být dobře pozorovatelné.
Máme se naučit nepodléhat strachu a více si důvěřovat, protože to, čeho se nejvíce obáváme si také přitahujeme. Buďme tedy zodpovědní za své myšlenky a nemysleme na nejhorší scénáře. Hodně síly na všechny tyto procesy.
Jitka ValentováNovinky.cz přinesly rozhovor s Pavlem Benešem, frekventantem elitní školy pro zpravodajské důstojníky, které režim připravoval na vyslání pod diplomatickým krytím především do zemí NATO. Do přísně utajovaného tříletého kurzu Zpravodajské správy Generálního štábu nastoupil Beneš společně s dalšími asi 20 vojáky včetně Pavla v září 1988.
„Nikdo z nás neměl vzdělání na to dělat diplomaty, my jsme byli vojáci školení na to být pomocníky vojenských přidělenců, být jejich očima při výkonu výzvědných činností na území cizího nepřátelského státu v zájmu Varšavské smlouvy,“ reagoval Beneš na skutečnost, že Pavel teď říká, že nestudoval na špiona, ale na vojenského diplomata.
„Dostat se do tohoto kurzu nebylo vůbec jednoduché. Kromě samozřejmých kádrových předpokladů jsme prošli prověrkami všech stupňů na ministerstvu obrany nebo StB,“ uvádí Beneš.
V září 1989 byl kurz přeložen do Prahy. „Bydleli jsme v krycích bytech ve Vršovicích od pondělí do pátku. Žili jsme pod krycími jmény. Moje bylo Pavel Benda, jeho Pavel Pávek. Na tato jména byly vystaveny i falešné občanské průkazy, pod kterými jsme museli vystupovat i v občanském životě,“ vzpomíná.
Podle Beneše se Pavel nechoval, jak dnes tvrdí. Naopak byl vůči režimu loajální a hájil jeho zájmy, i když už byl v posledním tažení.
Beneš vzpomíná: „V září 1989, když jsme se vrátili z dovolené do kurzu, tak se řešila petice Několik vět a my jsme ji měli odsoudit. Já jsem prohlásil, že ta petice není úplně špatná a má svůj náboj. Dostali jsme se do diskuse a já jsem řekl kolegům komunistům, že to vypadá, že jsme asi studenou válku prohráli. O petici jsme diskutovali neformálně po výuce na hřišti se skupinou asi sedmi kolegů, kteří v kurzu studovali francouzštinu.“
Beneš si myslel, že to zůstane mezi nimi, ale mýlil se.
„Pár dní nato mě předvolali na výbor základní organizace KSČ, kde byl Pavel předsedou. A tam se mě zeptali, jak jsem to myslel. Překvapilo mě to, protože jsem to pokládal za soukromou diskusi, a ohradil jsem se, že to považuji za špatné,“ řekl Beneš. Hájil se tím, že říkal jen svůj názor, který nikomu nevnucuje.
„Tak mi řekli, že mám pomýlené názory a měl bych se nad sebou zamyslet,“ poznamenává Beneš. „Slíbil jsem jim tedy, že se nad tím zamyslím. Nechali mě pokračovat ve studiu, ale měl jsem kádrový šrám. Jestli to hlásili někam výš, nevím. Bylo to ale hodně nepříjemné, protože jsem si uvědomil, že se člověk nesmí odchýlit od nalinkovaného kurzu,“ poznamenal.
Pavla za prezidenta volit nebude, protože nevěří, že Petr Pavel znovu nezmění své postoje kvůli změně politické situace.
„Před rokem 1989 jsme byli hrdí komunisté, na exponovaných místech s velkou budoucností, připravováni na místa pomocníků vojenských přidělenců s tím, že budeme pracovat pro rozvědku socialistického státu. Režim padl a z ničeho nic byl Pavel na exponovaných místech NATO. S nadsázkou se dá říct, že je to nejúspěšnější rozvědčík, jaký kdy byl, protože se dostal úplně nejvýš,“ uzavírá své vyprávění Pavel Beneš.
celý článek včetně reakce Pavla na www.novinky.cz/clanek/domaci-spoluzak-petra-pavla-mel-by-o-sobe-rikat-pravdu-ale-nedela-to-40412392
foto Navy Petty Officer 1st Class Dominique A. Pineiro
Herec Čtvrtníček se stal tváří propagace 4. vlny očkování. Nechal si za přítomnosti médií aplikovat 4. dávku a s humorem podotkl, že je podle sociálních sítí tváří farmaceutické mafie. Čtvrtníček měl těžký průběh kovidu při kterém byl hospitalizován. Je tedy možné, že stále očkování, které v současné době kromě rizik nepřináší žádný pozitivní efekt, skutečně věří. Tedy ať 4. dávku přežije s co nejmenšími zdravotními následky.
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) doporučil rozšířit registraci vakcín Comirnaty a Spikevax (proti původnímu kmenu viru SARS-CoV-2) i pro děti od 6 měsíců.
Tyto vakcíny od firem Pfizer a Moderna na původní nezmutovaný virus SARS-CoV-2 má zcela nulový pozitivní efekt proti současným mutacím. Navíc pravděpodobně ještě zhoršuje imunitní odpověď, tedy i bez ohledu na další negativní vlivy je efekt negativní. Avšak již v současnosti prokázané nežádoucí efekty jsou velmi výrazné, například několikanásobně zvýšená pravděpodobnost zánětu srdečního svalu, ale i náhlých úmrtí atd. Povolit aplikovat něco takového dětem od 6 měsíců je zločin.
Záhadná Kamenická tvrz je jednou z těch staveb, kde nám historici oficiálně přiznali, že nedokáží určit, kdy byla stavba postavena. Jediné co se ví alespoň trochu jistě je fakt, že její současná renesanční podoba pochází z první poloviny 16. století.
Tvrz nalezneme v západní straně náměstí městečka Kamenice u Jihlavy. Je unikátní z mnoha hledisek. Má nezvykle členitý a nepravidelný půdorys, který svědčí o jejím dlouhém stavebním vývoji. Například východní část je patrová s velkými sklepy, které jsou vytesané ve skále. Západní strana je pouze přízemní. Krásná sgrafitová výzdoba fasády je klasická renesanční psaníčková ze 16. století a obnovena byla ve druhé polovině 70. let minulého století. Jsou zde také zachovalé znaky některých bývalých majitelů, kterými byli Osovští z Doubravice, Žerotínové a Valdštejnové. Unikátem jsou dochované mravoučné citáty psané švabachem, které do dnešních dní neztratili nic, ze své aktuálnosti.
Všeliký člověk, který se stará a štědře se ukazuje k lidem těm, jenž štědroty jeho hodni Jsou, ten zajisté milován bude.
„S Božím požehnáním statek, jehož poctivostí hojně se rozmáhá.“
„Člověk skoupý, lakomý a neužilý čím více má tím více žádá. A toho co shromažďuje užíti neumí. I Vzal by pro žití netoliko to, co v své moci má, ale i vlastní duši rád by prodal, kdo by mu za ni něco dal.“
„Nemůze v světě nic dražšího býti, jako když člověk může přítele, nebo tovaryše věrného míti.“
Podle dochovaných urbovních zápisů byl jedním z prvních majitelů tvrze jistý Jiřík Krejčí, který ji získal kolem roku 1556 jako gruntovní dům bez pozemků. Následně k ní přikoupil pozemky, rybníky, mlýn a další nemovitosti. Evidentně se jednalo o člověka majetného. V roce 1816 byl tvrz i s pozemky prodána Václavu Hrdličkovi. V majetku rodiny Hrdličkovy zůstala až do roku 1930, kdy ji koupila obec.
Kamenice byla v minulosti významnou a bohatou obcí, proto v ní dodnes najdeme celou řadu dalších zajímavých památek.
Nejbližší MHD zastávka: Kamenice náměstí - bus
Ukrajinský premiér Denys Šmyhall v rozhovoru pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung, že Ukrajinci mohou zůstat bez platů a důchodů, pokud Evropská unie přestane Ukrajinu financovat a v rámci slibů nepošle urychleně Kyjevu 9 miliard eur.. Podle Šmyhala není už kde uspořit, válka polyká 60 procent státních výdajů Ukrajiny. Ukrajina využívá finanční dotace z EU ve velké míře na sociální potřeby lidí a na obnovu země a jakékoli zpoždění, zdůraznil šéf vlády, hrozí strašnými následky
foto Denys Shmyhal a Olaf Scholz, www.kmu.gov.ua
Král Karel III. jmenoval novým britským premiérem nového šéfa konzervativců Rishiho Sunaka.
Sunak je už třetím britským ministerským předsedou za poslední dva měsíce. Začátkem září premiérský úřad opustil Boris Johnson, jehož nahradila Trussová.
Sunak (*1980) se narodil v Southamptonu jako nejstarší ze tří dětí, jeho otec se narodil v Keni a matka v Tanzanii, jeho prarodiče pocházeli z Paňdžábu. Navštěvoval Winchester College a studoval filozofii, politologii a ekonomii na Oxfordské univerzitě. Získal titul MBA ze Stanfordovy unverzity. Je ženatý a má dvě děti, jeho manželka Akshata Murthyová je dcerou zakladatele indické IT společnosti Infosys. Pracoval v bankovním sektoru a ve finančnictví. Vlastní panský dům chráněný jako budova zvláštního významu ve vesnici Kirby Sigston nedaleko města Northallerton v Severním Yorkshiru.
zdroj wiki, foto Simon Walker / HM Treasury – Flickr OGL 3 – licensed under the United Kingdom Open Government Licence v3.0
Pravomoci prezidenta republiky ve vztahu k vládě jsou zakotveny přímo v Ústavě České republiky.
Prezident republiky má podle článku 62 písm. a) pravomoc jmenovat a odvolávat předsedu a další členy vlády a přijímat jejich demisi, odvolávat vládu a přijímat její demisi.
Jedná se o samostatné, „privilegované“ pravomoci hlavy státu, tedy akty, k jejichž uskutečnění nepotřebuje hlava státu spolupodpis předsedy nebo člena vlády. Znamená to současně, že prezident republiky má jmenované pravomoci bez ohledu na jiné podmínky? Může tak prezident republiky podle svého uvážení odvolat předsedu vlády nebo vládu jako celek? Jak je to se jmenováním nového předsedy vlády?
Na tyto otázky se pokusím co nejjednodušeji odpovědět.
Znamená to současně, že prezident republiky má jmenované pravomoci bez ohledu na jiné podmínky? Ustanovení článku 62 písm. a) pravomoci hlavy státu de iure i de facto pouze shrnuje, a to s ohledem na jiná ustanovení Ústavy. Není možné tedy článek 62 písm. a) vykládat bez ohledu na jiná ustanovení Ústavy. Citované ustanovení neznamená, že by všechny pravomoci uvedené v článku 62 písm. a) nebyly ničím vázány, resp. podmíněny. Jako příklad této podmíněnosti je možno uvést např. jmenování členů vlády, kdy je prezident vázán návrhem jejího předsedy (článek 68 odst. 2).
Může tak prezident republiky podle svého uvážení odvolat předsedu vlády nebo vládu jako celek?
Prezident republiky odvolá vláduv případě, kdy vláda nepodá demisi, ačkoliv byla povinna demisi podat (článek 75). Vláda podá demisi v případě, kdy poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jí vyslovila nedůvěru (článek 73 odst. 2). Prezident republiky nemůže sám ze své vůle odvolat vládu jako celek.
Druhý případ, tedy odvolání předsedy vlády, je upraveno pouze v článku 62 písm. a) a nikde jinde. Z toho plyne, že realizace tohoto práva hlavy státu není podmíněna splněním žádných dalších podmínek. V této otázce se rozcházejí názory ústavních právníků. První skupina právníků vykládá tuto pravomoc prezidenta republiky tak, že ústavodárce zřejmě pouze špatně formuloval předmětné ustanovení, resp. pokusil se jej stylisticky lépe pojmout a zamýšlel ve skutečnosti, že prezident republiky jmenuje předsedu vlády a jmenuje a odvolává členy vlády. První skupina právníků si tedy stojí za tím, že ústavodárce jinak psal, než mínil, což by byla zrovna v případě ústavního zákona dost zásadní chyba.
Druhá skupina právníků se shoduje na tom, že článek 62 písm. a) svou formulací výslovně svěřuje prezidentovi právo odvolat předsedu vlády. Není třeba ani extrémního ani jiného výkladu, neboť není nutné vykládat to, co je výslovně stanoveno. Pokud první skupina právníků argumentuje na „nepřesné“ ustanovení tak, že se jedná o zvyklost ve výkladu Ústavy, tedy že hlava státu nemá takovou pravomoc, pak druhá skupina právníků odpoví, že zvyklost nemá místo tam, kde právo je výslovně stanoveno.
Ať jde o jeden nebo druhý názor ústavních právníků, závěr je zcela zřejmý. Pokud by prezident realizoval své ústavní právo a ze své vůle odvolal předsedu vlády, čímž by došlo automaticky k pádu celé vlády, nemohl by se dopustit "ústavního puče". Hlava státu by jednala zcela po právu.
Napravit tuto nedokonalost Ústavy může pouze ústavodárce. Z kontextu Ústavy plyne, že v České republice je zavedena parlamentní forma vlády, což dokládá např. skutečnost, že vláda je odpovědná poslanecké sněmovně (článek 68 odst. 1). Předmětné kontroverzní ustanovení článku 62 písm. a) zavádí však v České republice prezidentskou formu vlády, kdy záleží na hlavě státu, jak jí bude vyhovovat předseda vlády.
Jak je to se jmenováním nového předsedy „úřednické“ vlády?
Předsedu vlády jmenuje prezident republiky (článek 62 písm. a)). Ústavněprávní úprava je jednotná v tom, jestli se jedná o vládu vzešlou z voleb nebo vládu „úřednickou“.Prezident může předsedou „úřednické“ vlády jmenovat v podstatě kohokoliv, vláda pak ale musí do třiceti dnů předstoupit před poslaneckou sněmovnu a požádat o důvěru. Pokud důvěru nezíská, kolečko se opakuje. Pokud ani tato vláda nezíská u poslanců důvěru, pak prezident republiky jmenuje předsedou vlády osobu, kterou mu navrhne předseda poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že v Ústavě pro tyto kroky nejsou stanoveny žádné pevné termíny, má prezident republiky poměrně velký prostor, jak "úřednickou" vládu udržet u moci i bez důvěry poslanecké sněmovny.
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny
Otázka předčasných voleb do poslanecké sněmovny vyvstává v souvislosti s rozpuštěním poslanecké sněmovny. Hlava státu můžesvým rozhodnutím rozpustit poslaneckou sněmovnu pouze v těchto Ústavou uvedených případech:
poslanecká sněmovna nevysloví důvěru nově jmenované vládě, jejíž předseda byl prezidentem republiky jmenován na návrh předsedy poslanecké sněmovny (nastává až po dvou nevysloveních důvěry vládě, jejíž předseda byl vybrán i jmenován prezidentem)
poslanecká sněmovna se neusnese do tří měsíců o vládním návrhu zákona, s jehož projednáváním spojila vláda otázku důvěry
poslanecká sněmovna přeruší zasedání po dobu delší, než je přípustné (tj. 120 dní)
poslanecká sněmovna není po dobu delší než 3 měsíce způsobilá se usnášet, ačkoliv nebylo její zasedání přerušeno, a ačkoliv byla v té době opakovaně svolávána ke schůzi.
Prezident republiky musí vždyrozpustit poslaneckou sněmovnu, navrhne-li mu to poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas alespoň třípětinová většina všech poslanců.
Byla-li poslanecká sněmovna rozpuštěna, konají se předčasné volby do šedesáti dnů po jejím rozpuštění.
Ivana Nová„Sociální vědci“ z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a z Akademie věd a založili Národní institut SYRI. Zkratka znamená „systémová rizika“.
Výzkumníci z řad sociologů, politologů, ekonomů, filozofů či mediálních odborníků v reakci na růst odporu proti vládní agendě vytvořili instituci, která bude zkoumat a řešit rizika ohrožující důvěru v současnou vládu v Česku a tzv. liberální demokracii. Tvrdí přitom, že se „chtějí zasadit o lépe fungující a odolnější českou společnost.“ Chránit „liberální demokracii“ ve skutečnosti znamená, cokoliv, co nezapadá do světonázoru „liberální demokracie“ je v nejlepším případě cenzurováno.
Členové jejího týmu protivládní demonstrace navštěvují a baví se s jejich účastníky, aby zjistili jejich názory a míru jejich vyhraněnosti. „Zajímá nás, jakou část zradikalizovaných ještě zachránit lze a jakou část už se do běžného občanského prostoru vrátit nepodaří. Zkoumáme tu také potenciál politického násilí. V Česku si ho příliš nepamatujeme, ale ve světě k němu v takovýchto krizích dochází,“ řekla Petra Guasti ze Sociologického ústavu Akademie věd, která vede v SYRI výzkumný tým zaměřený na polarizaci společnosti a populismus.
V rámci kampaně Pavel na veřejnost vyšel s novým termínem sdílená svoboda. Tedy tak jako novodobí komunisté propagují sdílená auta, tak na nás chystají již i sdílenou svobodu. To zřejmě znamená, že svobodu dostaneme vždy jen na chvilku a za slušné a příkladné chovaní.
Podle Fialy je navrhovaný schodek rozpočtu 295 miliard korun vyšší, než by si přál. „Zdravý a nezadlužený efektivně fungující stát zůstává naším hlavním cílem,“ prohlásil.
Na pomoc s cenami energií podle něj půjde z rozpočtu celkem 200 miliard korun. Z toho 100 miliard má směřovat na kompenzace za stanovení maximálních cen energií. Zbylá částka pak bude směřovat například na valorizace důchodů, příspěvek na bydlení nebo na odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií.
Sněmovna ve středu projednává návrh rozpočtu v prvním čtení. Má schvalovat jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a schodek.
Kladenský soud poslal ve středu aktivisty Patrika Tušla a Tomáše Čermáka obžalované za nenávistné výroky o Ukrajincích ve veřejně sdíleném videu do vězení. Čermákovi uložil trest šest měsíců, Tušlovi 10 měsíců. Rozsudek není pravomocný.
Tušl u soudu řekl, že nemá nic proti Ukrajincům jako celku, ale odsoudil mimo jiné konání některých ukrajinských nacionalistů.
Za vulgární výrazy užité ve videu se omluvil. Zároveň dodal, že se cítí být nevinen, forma videa byla ale nevhodná. Čermák soudci řekl, že udělal chybu a též připustil nevhodnost projevu.
„Každý člověk udělá někdy chybu,“ řekl u soudu Čermák a označil užité výrazy za hranou. „S odstupem času uznávám, že to vhodné není, a omlouvám se za to,“ dodal.
V neděli ve 3 hodiny ráno se hodiny posunou zpět na 2. hodinu.
Povinné střídání času mělo podle plánu Evropské komise letos v celé Evropské unii skončit. Členské státy se ale nedohodly na tom, který čas bude platit trvale. Česká vláda tak loni v září schválila nařízení, podle kterého se bude čas měnit i v dalších pěti letech.
Městský soud v Praze rozsudkem z 26. 10. 2022, 17 Ad 7/2021-47, vyhověl žalobě prezidenta Václava Klause, zastoupeného advokátem Zdeňkem Koudelkou, a zrušil pokutu hygieny a Ministerstva zdravotnictví za to, že při projevu 28. 10. 2020 neměl roušku.
Prezident Václav Klaus jako projev úcty ke státu v den hlavního státního svátku 28. 10. 2020 přednesl projev před budovou Obecního domu v Praze, tedy venku, aniž měl roušku, jejichž nošení nařídilo Ministerstvo zdravotnictví mimořádným opatřením. Za to dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10 000 Kč, kterou v odvolacím řízení Ministerstvo zdravotnictví snížilo na 8 000 Kč. Šlo o nevídané potrestání bývalého prezidenta za projev při uctění státního svátku ze strany vládní moci. Když samotné opatření umožňovalo, aby bez roušky byli účastníci televizních debat uvnitř studia.
Hygienická stanice i Ministerstvo zdravotnictví uložily pokutu až poté, co bylo opatření Ministerstva zdravotnictví ukládající nošení roušek ve venkovním prostoru zrušeno pro nezákonnost z důvodu nepřezkoumatelnosti rozsudkem Městského soudu v Praze ze dne 13. 11. 2020, 18 A 59/2020-226.
Hygienická stanice i Ministerstvo zdravotnictví tak jednaly v rozporu se zákonem i v rozporu s rozhodnutím soudu. Je to další příklad zneužívání moci při vydávání a vymáhání různých zákazů a omezení lidí v době covidismu. Přitom samotná povinnost nošení roušek ve venkovním prostoru neměla na šíření covidu podstatný vliv a byla nerozumná, což bylo Ministerstvu zdravotnictví známo.
Václav Klaus se Ministerstvu zdravotnictví postavil nejen za sebe, ale i pro ochranu práv jiných lidí, kteří byli v době covidismu nezákonně postiženi, a pro obranu proti šikaně politických postojů. Věc se nyní vrací na pražskou hygienickou stanici, která rozhodne o vrácení nezákonně uložené pokuty. Ministerstvo zdravotnictví musí za nezákonné rozhodnutí zaplatit náklady soudního řízení. Stále však nikdo nenese odpovědnost za zneužívání moci Ministerstvem zdravotnictví a jim způsobené obrovské ekonomické škody.
Zdeněk KoudelkaV předvečer státního svátku vzniku Československé republiky se v Praze sešli zástupci opozičních politických stran, hnutí, spolků a iniciativ a řada osobností veřejného a politického života, aby položili základy iniciativy Zachraňme náš stát (ZNS, web zachranmenasstat.cz). Iniciativa, má za cíl poskytnut prostor pro komunikaci porozumění a spolupráci všech opozičních skupin a občanů, kteří si přejí pád současné Fialovy vlády. Činnost inciativy spočívající v koordinaci protestních akcí proti současné Fialově vládě a v přípravě společenských změn po jejím pádu, bude koordinovat zvolený výbor ve složení předseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník, poslanec SPD Jiří Kobza, předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová, publicista Václav Hrabák, publicista Ladislav Jakl, ústavní právník Zdeněk Koudelka a velitel Národní domobrany Marek Obrtel.
Iniciativa má propojovat všechny kteří souhlasí s tím, že vláda Petra Fialy páchá velké škody, které poškozují současný stav země. Jak uvedl na večerní tiskové konferenci ve čtvrtek 27.10. jeden z členů výboru Ladislav Jakl jejím cílem rozhodně není nikoho srovnávat do latě a umenšovat pestrost různých skupin, které se vyhraňují proti současné vládě. Právě naopak. „Tato iniciativa chce poskytnut prostor, aby tyto skupiny mohly navzájem komunikovat, porozumět si a spolupracovat na dobré věci. Protože ve vážných chvílích jako je ta dnešní, je důležitější než to co nás rozděluje to co nás všechny spojuje,“ uvedl Jakl.
Smyslem inciativy je spojovat vlastenecké síly napříč politickým spektrem a vyvíjet tlak na současnou vládu která je vše jenom ne česká. Uvedla při představování inciativy předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová. „Kdy jindy než dnes, kdy je den státnosti, kdy slavíme 104. výročí založení naší republiky, která se vymanila z nadvlády Rakouska Uherska a stala se samostatným státem. Dnes zjišťujeme, že jsme opět vazaly, ať už Bruselu, Washingtonu nebo kohokoliv dalšího. Cílem nás všech je, aby česká republika byla opět samostatným, neutrálním a suverénním státem v rámci Evropy a aby současná vlastizrádná vláda co nejdříve skončila,“ prohlásila Majerová
Poslanec Jiří Kobza ve svém vystoupení zdůraznil, že se v žádném případě nejedné o zakládání nové politické strany ani hnutí, ale o snahu koordinovat společný odpor všech vlasteneckých sil ať už parlamentních či mimoparlamentních proti Fialově vládě a dosáhnout její demise. K této činnosti zve inciativa všechny, kteří mají společný cíl.
Marek Obrtel zdůraznil ve svém vystoupení důležitost obrany suverenity našeho státu i ve vojenské oblasti, kdy bychom podle něho neměli být zatahováni do dobyvačných válek NATO jako je současný konflikt na Ukrajině. „Dnes jsme zatahováni do konfliktu, který může znamenat katastrofu nejen pro Evropu ale pro celý svět“, zdůraznil podplukovník v záloze a dlouholetý člen zahraničních misí české armády.
Petr Bahník uvedl že čas svobody, stability, míru a relativní prosperity, jak se zdá, skončil. „Byli jsme zavedeni do proudu dramatických změn a konfliktů současného světa, jejichž turbulence vážně ohrožují osudy našeho státu i každého z nás. Již dnes mnozí pociťují devastující dopady vzniklé situace na hospodářství, energetiku a bezpečí naší země,“ uvedl Bahník. Publicista Václav Hrabák zdůraznil že inciativa si klade za cíl také dosáhnout narovnání cen energií a potravin, aby naši občané nedopláceli na neschopnost Fialovy vlády “Energie jsou drahé kvůli Fialově vládě. Požadujeme elektřinu za naše ceny. Plyn bychom měli kupovat tam, kde je to pro nás výhodné. Chceme žít v bezpečné zemi a nepřilévat olej do ohně podporou konfliktu na Ukrajině. Odmítáme diktát EU a NATO a dalších nadnárodních struktur omezujících naši suverenitu,“ uvedl Václav Hrabák
Na závěr přednesl Petr Bahník prohlášení iniciativy Zachraňme náš stát k výročí 28. října.
Slovo iniciativy „Zachraňme náš stát“ ke státnímu svátku 28. října.
28. říjen 1918 je důležitým mezníkem v tisícileté historii české státnosti. Došlo k formální obnově naší suverenity, k opuštění svazku s Rakousko-uherskou monarchií a, v neposlední řadě, také k ukončení hrůz První světové války. Války, kterou Češi nechtěli, kterou si nepřáli a do které byli vmanipulováni.
Ve světle současného vývoje světové a domácí politiky je zřejmé, že bychom potřebovali nový 28. říjen, pokud možno takový, který by „vládu věcí našich“ navrátil zpátky do rukou národa co nejdříve, a minimalizoval škody způsobené sebezáhubným nasměrováním současné vlády.
Čas svobody, stability, míru a relativní prosperity, jak se zdá, skončil. Byli jsme zavedeni do proudu dramatických změn a konfliktů současného světa, jejichž turbulence vážně ohrožují osudy našeho státu i každého z nás. Již dnes mnozí pociťují devastující dopady vzniklé situace na hospodářství, energetiku a bezpečí naší země.
V této situaci, a před očima dějin, viníme vládu Petra Fialy:
Z neschopnosti a neochoty hájit základní existenční zájmy občanů
Z vazalského postoje vůči EU a ohrožení energetické bezpečnosti státu
Z nereálného hodnocení možností a vhodnosti role ČR v soudobých ozbrojených konfliktech
Z nesystémovosti a chronického podceňování rizik při pomoci uprchlíkům
Z používání nepřijatelně agresivního a cynického slovníku vůči názorovým oponentům
Z podpory nebezpečné radikalizace a polarizace české společnosti
Z bezprecedentního omezování základních občanských práv a svobod, zejména svobody slova, názoru a přesvědčení
Je nezbytné tento styl a směr politiky opustit a konečně začít pracovat na záchraně našeho státu a národa. Je třeba se vrátit k hodnotám 28. října: K politické suverenitě, ekonomické svobodě a míru pro naši zemi!
V Praze dne 28. října 2022
Mgr. Petr Bahník - předseda Akce D.O.S.T.
Mgr. Jiří Kobza - poslanec SPD
Zuzana Majerová - předsedkyně Trikolory
Václav Hrabák - publicista
Ladislav Jakl - pracovník Institutu Václava Klause
doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D. - ústavní právník
MUDr. Marek Obrtel - ppl. v záloze, šéf domobrany
Mgr. Stanislav Novotný - Asociace nezávislých médií
Mgr. Michal Semín - publicista
Mgr. Petr Štěpánek - hudebník a spisovatel , 1. místopředseda Trikolory
PhDr. Jiří Hejlek - filosof
Mgr. Josef Nerušil – předseda SPD Praha
Jakub Olbert - předseda hnutí PES
Lic. Daniel Solis, LL.M - politolog
Antonín Baudyš - Spojenectví Říp
František Červenka - publicista
Ing. Tomáš Doležal - ekonom, politický analytik
RNDr. Otto Jarolímek, CSc. - podnikatel a vysokoškolský pedagog
Jiří Fuchs - filosof
Dušica Zimová - publicistka a moderátorka
Josef Nos - písničkář
Mgr. Igor Volný - právník
Michal Gulyáš - herec
Tomáš Čada - Spojenectví Říp