Stroj je vybavený i termokamerou, která pomáhá najít místo největšího žáru. Získané údaje vyhodnotí počítač a navede pak ljušin přímo nad cíl. Hašení probíhá z výšky kolem 90 metrů při rychlosti 280 km/h.“
„Rozhodl jsem se vyhlásit stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu,“ oznámil generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Spojené státy teprve tento pátek odhalily první dva případy opičích neštovic u dětí.
V expertním týmu bylo devět proti vyhlášení varování, šest pro. Rozhodující hlas měl však Tedros. Označení ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC) má pomoci k větším investicím do sdílení vakcín.
Tedros potvrdil, že opičí neštovice se šíří především mezi muži – homosexuály, ale že tato informace nesmí vést ke stigmatizování.
Photo by su fu on Unsplash
Dohodu o vytvoření bezpečného koridoru pro vývoz obilí z Ukrajiny přes Černé moře podepsali v pátek v Istambulu Rusko, Ukrajina, Turecko a zástupce OSN. Stvrdili i dohodu o vývozu hnojiv.
Již dříve vyzvaly africké země k tomu, aby Ukrajina odminovala přístavy. Podle Ruska právě zaminování přístavů ukrajinskou armádou může za blokády obilí. Podle ukrajinské propagandy za to mohou Rusové.
Zdroj: dnes již zabanovaný FB účet Lukáše Pollerta:
„Dnes je takové horko, že jsem se ve své úvaze nad obrázkem, dostal na tenký led.
Myslím, že ženy se díky svým vlastnostem, nikdy nemohou mužům vyrovnat. Feminismus pak vzniká z frustrace žen, které nedostatečně chápou ženské schopnosti a chtějí dosáhnout mužských cílů. Takové snahy vedou k potlačení všech výhod, které ženu dělají ženou a dochází jen k nedorozumění ve snaze mít to, co má muž.
Co však tyto ženy netuší je, že jim žádný muž nesahá ani po kotníky. Jeho snaha o vyrovnání tohoto výškového rozdílu je směšná a marná. Estrogeny, rtěnka či dokonce dámské šaty s tím nepohnou ani o milimetr. Je jiný, má jiné míry.
Muž a žena jsou natolik odlišné nesouměřitelné bytosti, že možná právě v tom je skryta ona osudová přitažlivost, na které záhy stojí rodina, potažmo celý svět. Všechny pokusy to měnit, nebo obcházet končí zmarem za ryku různých ismů.
Obrázek mě pobavil, ale jsou to ještě děti. Upřímné a nevyzrálé, leč nápady mají už i jako někteří dospělí.“
Moskva obvinila 92 členů ukrajinských ozbrojených sil ze zločinů proti a navrhuje vznik nového mezinárodního tribunálu. OSN podle něj „ovládá Západ“, jenž podporuje Ukrajinu, a proto chce na vytvoření soudu spolupracovat s ruskými partnery. Podílet by se na něm měly i země jako Sýrie, Írán nebo Bolívie, řekl Bastrykin vládnímu deníku Rossijskaja gazeta.
V národním parku začlo hořet v neděli ráno. V oblasti Hřenska právě zasahuje 83 jednotek požární ochrany, je tam přes 400 hasičů. S ohněm bojují také 4 vrtulníky a 2 letadla. Zásah je zaměřen na bezprostřední ochranu obcí Hřensko, Mezná, Mezní Louka a Janov.
Před nedávnem hořelo zhruba na 30 hektarech, zatím není požár stále pod kontrolou. Rozsah škod zatím nelze odhadnout, ani to, zda se oheň dostal k Pravčické bráně.
Policie důrazně apeluje na spoluobčany, aby se nepokoušeli vyhnout policejním zátarasům a nevstupovali do lokalit, kde hoří.
Nejvíc hasičských jednotek je teď v Českém Švýcarsku u obce Mezná. Pravou stranu v Hřensku se podařilo zabezpečit.
Rakušan využil požár pro svoje PR. Prohlásil, že platy hasičů a policistů na tarifech od ledna příštího roku vzrostou o deset procent.
foto Jerzy Strzelecki – Kamenice, Tichá soutěska CC BY 3.0, Policie České republiky
Jednotlivé ruské jednotky dosáhly úspěchu u Vuhlehirské tepelné elektrárny, druhé největší na Ukrajině. Připustil to v pondělí večer ukrajinský generální štáb. Elektrárna se nachází asi 50 kilometrů od Doněcka.
Fiala pobavil veřejnost dalším svým výrokem, kdy se snaží požár v Českém Švýcarsku využít k propagaci boje proti tzv. globálnímu oteplování, a tedy k propagaci sebedestruktviních praktik green dealu:
„Je to jeden ze série požárů, kterým teď Evropa čelí. Nepochybně to musíme vidět a mít na paměti. Víme z České republiky, že v posledních letech v některých oblastech, zvlášť třeba na jižní Moravě, čelíme suchu a dalším průvodním jevům určité změny. Musel bych mít klapky na očích a nepřemýšlet rozumem, což by nebylo vůbec pravicové, kdybych neviděl, že se klima určitým způsobem mění a že celá Evropa čelí požárům způsobeným neobvykle vysokými teplotami,“ řekl Fiala v CNN Prima news.
K čemu všemu jde použít věda předvědl stokholmský vědec. Behaviorální vědec, profesor Magnus Söderlund z Vysoké školy ekonomické ve Stockholmu, přišel s řešením tzv. klimatické změny. Soderlund uvedl, že nejlepším způsobem, jak zabránit klimatickým změnám a zachránit tak lidskou rasu, je, aby lidé jedli maso svých zemřelých druhů.
„Cítím se trochu na rozpacích, ale nechci být příliš konzervativní… Musím tedy říct… Přinejmenším bych ho klidně ochutnal,“ uvedl pro švédskou televizi TV4.
Je to ukázka toho, jak lze použít vědu. Například celý problém s nátlakem k očkování je podložen vědci. To, že se opakovaně mýlili, je vládním úředníkům úplně jedno. Vybere se zkrátka vhodný vědec, kterého je možné použít k vybraným politickým cílům. To, že jiní vědci tvrdí opak vádní úředníci ignorují . Tentokrát ho lze použít k ospravedlnění lidského kanibalismu.
Velmi mírné formy koronaviru, které se v současnosti šíří po světě způsobují v Austrálii velké problémy. V 25ti milionové zemi je hospitalizováno víc než 5 390 osob a denně umírá přes 100 lidí.
Austálie je přitom jednou z nejvíce proočkovaných zemí na světě. Již na jaře mělo dvě dávky 94 procent lidí starších 16 let.
Ukazuje se tak nejen naprostá disfunkčnost očkování, ale pravděpodobně očkování způsobuje nakaženým mnohem víc problémů. U nás tyto problémy nejsou tak patrné, protože většina očkovaných u nás současně koronavirovou infekci již prodělala, tedy z prodělání ziskali již skutečnou přirozenou imunitu. V Austrálii, kde vláda nařídia přísné restrikce koronavirus prodělalo mnohem méně lidí a proto je pro očkované tato lehká forma koronaviru tak nebezpečná.
foto Roybb95~commonswiki CC BY-SA 3.0
Česko disponuje k hašení lesních požárů velmi malým množstvím vzdušné techniky. Pomoc nabídlo několik sousedních zemí, s přijetím této pomoci ale česká vláda dlouho otálela. Při extrémním požáru by také mohla využít například pomoci z Ruska, kterou ocenilo při velkých požárech v minulosti například Řecko nebo Chile:
seznamzpravy.cz: „Hasiči v Chile mají nového pomocníka. Do boje s rozsáhlými požáry se zapojil ruský Iljušin IL-76. Unikátní hasicí letoun vychází z klasického ruského nákladního IL-76. Je schopný zasáhnout kdekoli na světě přibližně za 12 hodin. Jeho vodní nádrže VAP 2 jsou oproti ostatním požárním letadlům až pětkrát větší. Pojmou i 42 tun vody a jejich naplnění trvá zhruba 15 minut.
Stroj je vybavený i termokamerou, která pomáhá najít místo největšího žáru. Získané údaje vyhodnotí počítač a navede pak ljušin přímo nad cíl. Hašení probíhá z výšky kolem 90 metrů při rychlosti 280 km/h.“
pokec24.cz: „Ruské letadlo Be-200 zabránilo rozšíření požáru z Varibobi na předměstí Athén do metropolitních oblastí Kifisia, Filothea a Psychiko. To je uvedeno v článku „Rusové zachránili Athény před požárem!“ na ieidiseis.gr.
„Ruská bestie „Beriev -200“ právě včera zachránila Attiku před blížící se katastrofou kvůli požáru – koneckonců to bylo jediné požární letadlo, které létá v extrémních povětrnostních podmínkách s teplotami nad 45 stupňů,“ cituje RIA Novosti autory článku.
Článek uvádí, že od 14:30 do 21:00 letadlo Be-200 provedlo 35 vypouštění vody, celkem přes 400 tun.“
Česká vláda ale o takovou pomoc nepožádala, národní park České švýcarsko také padne za oběť podpory ukrajinské válčící straně.
Olší pramen u Majetína
Severovýchodně od Majetína na Olomoucku se nachází les Olší, který je zřejmě ještě pozůstatkem původních lesů. Přibližně uprostřed pramení původní posvátný slovanský pramen, který má léčivé účinky. Proto na něm byla také během christianizace postavena kaple. Ta je zasvěcena Neposkvrněnému početí Panny Marie a dnes je zrekonstruována. Jedná se o velmi příjemné místo, jehož návštěva vás potěší a osvěží na duchu i na těle. Na rok 2023 je bohužel hned vedle zbytku lesa plánována stavba dálničního úseku, takže místo ztratí své kouzlo i energii.
Nejbližší zastávka MHD: Majetín, škola
Pavel Benda, ředitel Národního parku České Švýcarsko, v rozhovoru pro HN potvrzuje, že požár v neděli nechtěli hasit. Chybu však podle něj neudělali, plány jim zkazil vítr. V lesích zůstalo velké množství dřeva po kůrovcové kalamitě, toto suché dřevo se značně podílelo na šíření požáru.
„Dohodli jsme se, že budeme řešit okraj ohniště, aby se nerozšířil dál, a střed se nechá vyhořet, protože byl dostatečně daleko od jakéhokoliv objektu“
Za tři dny se požár rozrostl na plochu tisíc hektarů a je největším lesním požárem v historii země.
Až dnes byla na hašení největšího lesního požáru v Česku odpovídající letecká požární technika. Na hašení požáru v Českém Švýcarsku se ve čtvrtek podílí sedm vrtulníků a čtyři letadla. Nasazeny jsou dva letouny z Itálie, které pojmou přes 6000 litrů vody. Armáda nasadila silnější vrtulník Mi-17, který unese větší bambi vak na vodu, uvedla armádní mluvčí Magdalena Dvořáková
Původní plán na snižování používání pesticidů na 50% v roce 2030 v zemědělství se bude rušit. Zasadí se o to Fialova vláda během předsednictví EU kvůli podpoře a prodlužování ukrajinsko-ruského konfliktu. Důvod je podle vlády hrozící nedostatek obilí. Tedy kvůli podpoře válčící Ukrajiny si budeme více ničit naší vlastní přírodu.