Stovky lidí se dnes zúčastnily Shromáždění na podporu navrácení korunovačního kříže. Mluvilo se o hanbě, drzosti vládnoucí garnitury i trestném činu, přičemž největší kritiku si vysloužil prezident Petr Pavel, který si v ten moment připomněl 79. výročí konce druhé světové války na nedalekém Vítkově. To na Hradčanském náměstí vlály české vlajky a znělo na jeho adresu i na adresu celé vlády hlasité »Hanba!« a »Fuj!«.
Poslanec SPD Jiří Kobza hned při setkání celého procesí na Malostranském náměstí zmínil podobnost věcí, které se dějí teď s těmi, jež doprovázely konec II. světové války. »To, že na výročí okupace 15. března odjede prezident do Německa líbat prsteny a odveze s sebou svatováclavský kříž, je hodně za čarou,« řekl Kobza.
Korunovační kříž je vystavován v Německu od poloviny března. Výstavu osobně zahájil Pavel s předsedou vlády Svobodného státu Sasko Michaelem Kretschmerem, a to právě 15. března. Z českých parlamentních stran to kritizuje právě jen SPD, ovšem iniciativa Národní proud se chopila činu již od samého počátku kontroverzního kroku. K její Výzvě za navrácení korunovačního kříže se připojily svým podpisem tisíce lidí. A symbolicky na 8. květen svolal Národní proud dnešní pochod z Malostranského náměstí na Hradčanské před Arcibiskupský palác.
»S odvezením kříže jsme nesouhlasili a nesouhlasíme ani podlézáním Sudeťákům,« řekl Kobza a připomněl iniciativu poslance KDU-ČSL Šimona Hellera, aby byl vyznamenán šéf landsmanšaftu Bernd Posselt. »Všechno souvisí se vším, přepisují se tu dějiny. Najednou se slaví konec války 8. května místo devátého. My jsme byli včera uctít památku českých barikádníků a vojáků Rudé armády, kteří padli právě toho 9. května a jsou ve Vokovicích pohřbeni bok po boku. Je naší povinností zabránit, aby se válka opakovala. Pokud selžeme a nebudeme to učit naše děti, riskujeme její opakování. Válečné běsnění začíná propukat, a kdo tomu může zabránit, jsme my, občané. Budou volby a máme možnost přerozdat moc. Jsou tu mantry, které do nás buší, jako že kdyby volby byly k něčemu, tak je zruší, nebo že můj hlas nic nezmění. Jediným účelem je, aby lidé zůstali doma. Volby je naše nejsilnější zbraň,« vyzval Kobza.
Hned po jeho proslovu se procesí vydalo směrem nahoru na Hrad. Na Hradčanském náměstí začal program těsně před půl čtvrtou odpolední skladbou písničkáře Pepy Nose. Hlavní představitel Národního proudu Václav Hrabák následně přišel na improvizované pódium s malým křížkem. »Ten velký nám odvezl nejen Petr Pavel, ale celá vládní garnitura ze srdce naší vlasti do Německa. To je obrovská drzost!« řekl Hrabák. Uvedl, že Karel IV. nechal kříž vyrobit jako světský předmět, ač církevního charakteru. »Na podřadné výstavě podřadných umělců nazvané Fragmenty minulosti je jako fragment náš nejcennější předmět, na kterém postavil Karel IV. naši státnost. Je to něco šíleného, co vládnoucí garnitura dovolila, a symbol toho, jak se k nám chová. My musíme říct jasné NE,« vyzval Hrabák. Podle něj pochybili i celníci, protože když Národní proud za pomoci právníků oslovil Generální ředitelství cel, o ničem ani nevědělo. »Pokud to šlo mimo ně, někdo se dopustil trestného činu,« konstatoval Hrabák.
Dotaz k vysvětlení pozadí bezprecedentního činu směřoval i na Správu Pražského hradu. Bezvýsledně. »Takhle se chová dnešní moc vůči veřejnosti,« sdělil další z řečníků dnešního shromáždění, pražský zastupitel Josef Nerušil (SPD). »Není to jen případ kříže, kdy se s námi zodpovědná osoba, tady v podobě Správy Pražského hradu, odmítá bavit. Kdo povolení dal? Čí to byl zájem? Na čí pokyn se jednalo? Je to tak všude, vidíme to dennodenně všude od parlamentu, po komunál. A když se my, jako opoziční zastupitelé za SPD ptáme ‚proč to děláte‘, odpověď zní ‚protože můžeme‘,« kroutí hlavou Nerušil.
Architekt a urbanista Milan Urban označil odvezení korunovačního kříže za zločin, který se neměl stát. »A my musíme zajistit, aby se neopakoval, a kříž už nikdy neopustil české území,« řekl Urban. »Dokážete si představit, jak třeba ve Velké Británii část královského pokladu odnesou a budou ho někde v cizině vystavovat? Je to potupné a jedná se o další krok degradace našeho národa na úroveň nějaké provincie,« zlobil se Urban.
S kritikou se na pódiu připojil i Petr Zuska, dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze. »Kříž je symbolem jednak národní suverenity a jednak křesťanství a budování hodnot naší země. To jsou aspekty, které se nehodí, proto jsou relativizovány, pošlapávány a ničeny. Stejně tak, jako je dohenestováno naše školství, kultura, zdravotnictví a ekonomika, a to v době, kdy se mír stává sprostým slovem a naše vláda i prezident chřestí zbraněmi a regulérně zavlékají zemi do války,« řekl Zuska, který zároveň figuruje na kandidátce PRO – Jindřicha Rajchla k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu.
Na pódiu se představili i další řečníci, přičemž šéf hnutí Plán Česká republika na 1. místě Ladislav Vrábel pozval účastníky na mírové akce, které se uskuteční od 30. května do 1. června v Praze a vyvrcholí právě první červnový den veřejným shromážděním za mír na Václavském náměstí (od 13 hodin).
Na závěr shromáždění zopakoval Hrabák svůj projev z akce signatářů 12. dubna. »Naši předci pokládali životy za to, abychom my, jejich potomci, žili ve vlastním, bezpečném a suverénním českém státě. A nyní představitelé našeho státu, česká vláda, český prezident a zástupci církve dopustili, aby uprostřed národního srdce vznikla díra, která oslabila sílu naší země. My jsme tu proto, abychom se společnou vůlí zasadili, aby se náš národní poklad a národní symbol našeho státu, český korunovační kříž, vrátil v bezpečí zpět sem, na území Pražského hradu, do srdce naší vlasti, « řekl mj. Hrabák. Následoval Svatováclavský chorál a státní hymna.
(pk) – iportaL24.cz
iportaL24.cz