Americké stíhačky sestřelily v sobotu u pobřeží Karolíny podezřelý čínský špionážní balón. Balón se vznášel nad USA od čtvrtka.
Pentagon v pátek informoval, že už několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru Spojených států. Balón se podle něj pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty, například Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. V sobotu dopoledne místního času byl podle AP balón spatřen nad Severní Karolínou a blížil se k pobřeží Atlantického oceánu.
Čína v reakci sdělila, že incidentu lituje, balón ale označila za meteorologický. Balón letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost AP přirovnává ke třem školním autobusům.
Stanislav Novotný se ptá Petra Druláka, jak se chovala V4 před vstupem do EU a jaké jsou perspektivy středoevropské spolupráce vzhledem k aktuální politické situaci
ocemsemlci.cz
Hlásná trouba vládní propagandy Forum24 a její šéfredaktor Pavel Šafr ve svém článku napsal: „Pavel nás během kampaně mile zaskočil zdrženlivostí a rozvahou. Nyní, pár dní po volbě, bychom si už velmi přáli, aby se k této rozvaze ráčil vrátit. Pavel by měl nejprve složit slib, a až potom jednat s domácími i světovými činiteli. A jestli se s někým setkává, tak to nemá přesahovat neformální seznamovací rozhovory, které ani nemusí být předmětem veřejné komunikace. “
Podle něj je posledním výstřelkem sdělení Pavlova ekonomického poradce Davida Marka pro Aktuálně.cz, že nový prezident nenechá vládu na pokoji a bude ji pobízet k reformám. Vláda by prý také měla předkládat nové zákony prezidentovi dříve, než je odešle do parlamentu.
31. ledna Ministerstvo vnitra vydalo Souhrnnou situační zprávu 2. pololetí roku 2022, podle názvu v souboru s interním označením „situačka0222“.
V ní se hned v úvodu píše:
„Ve druhé polovině roku 2022 musela Česká republika čelit celé řadě společenských, ekonomických i politických problémů, které představují živnou půdu pro extremistická a xenofobní uskupení. Tyto subjekty ale nabízenou příležitost nedokázaly dostatečně využít.
S výjimkou hnutí Svoboda a přímá demokracie lze považovat tuzemské subjekty za marginální. Zpravidla jde o skupiny, které mají omezený dosah, případně omezenou dobu fungování. Často je limitují i vzájemné rozpory.
V České republice nicméně vznikla velká, a zatím indiferentní, skupina osob, která vyjadřuje nespokojenost se současným společenským uspořádáním a směřováním státu. Tato skupina je silně ovlivněna konspiračními teoriemi a představuje snadno manipulovatelný cíl pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro hybridní působení cizí moci. Potenciál pro ohrožení demokratických základů v České republice existuje a může se zvyšovat.
Dosavadní zkušenosti z České republiky i ze zahraničí pak dokazují, že okamžitou bezpečnostní výzvou je online radikalizace. Je relevantní pro různé věkové i společenské skupiny i pro různé ideologické směry.“
Pro podporu cenzury si vláda nechala tajně vypracovat Akční plán pro čelení dezinformacím, který teď čeká na schválení. Kromě okamžitého vypínání nepohodlných webů například počítá se stamilionovýni podporami „nezávislým“ médiím a „neziskovým“ organizacím.
Další legislativní změna má do trestního zákoníku přinést trestný čin šíření dezinformace.
Na iDnesu tento návrh v rozhovoru popisuje šéf přípravy cenzury tzv. vládní zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma
To po čem Ukrajina tak dlouho touží, totiž německé tanky Leopard 2, dostane z Kanady. První už je na cestě. Vývoz původně blokovalo Německo, v posledních dnech ale otočilo. Řada jiných spojenců s věnováním leopardů váhá. Závazně se k dodávkám přihlásili zatím jen Poláci a Němci.
Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by měli při podpoře Ukrajiny projevit více odvahy. Navrhuje proto, aby Západ Kyjevu poslal veškeré dostupné zbraně vyjma jaderného arzenálu.
„Pokud jde o konvenční zbraně, pak skutečně nevidím žádný důvod k limitům. Bez obrněné techniky, bezpilotních prostředků, dělostřelectva a raketových systémů delšího dosahu, ale výhledově možná i bez nadzvukového letectva se Ukrajina opravdu s takto těžkým protivníkem nedokáže vypořádat,“ řekl Pavel.
Pro Deutsche Welle uvedl: „Měli bychom Ukrajině poskytnout jakoukoliv pomoc, která jim umožní vyhrát konflikt, obnovit svou suverenitu a územní celistvost. Měly by to být stíhačky? Myslím, že bychom o tom měli velice seriózním způsobem uvažovat.“