Slavnost Zjevení Páně, svátek Tří králů nebo též Epifanie (latinsky epiphania Domini) je křesťanský svátek, který připomíná sebesdělení či sebezjevení Boha lidstvu v osobě Ježíše Krista. Svátek má svůj původ ve východní liturgické tradici a je v něm zahrnuta též oslavu křtu Ježíšova, klanění mudrců v Betlémě a první zázrak v Káně Galilejské. Svátek slaví církev 6. ledna. Svátek Tří králů je považován za den, kterým je daného roku ukončeno vánoční období. V římskokatolické církvi však doba vánoční končí až následující nedělí, kdy se slaví svátek Křtu Páně. Liturgická barva je bílá.
Zvyklosti: V západní církvi se v tento den žehná voda, kadidlo, předměty ze zlata a křída. V některých oblastech je zvykem žehnat příbytky – kropit požehnanou vodou, vykuřovat kadidlem a dveře označovat křídou písmeny s třemi křížky K † M † B † (příp. C † M † B †, nebo † C † M † B), za kterými následuje letopočet. Písmena jsou iniciály jmen tří králů (Kašpara, Melichara a Baltazara), bývají také vykládána jako zkratka věty latinsky Christus mansionem benedicat („Kristus ať žehná (tento) příbytek“).
zdroj wiki, ilustrace Albrecht Dürer - Adorazione dei Magi
Dne 7.1.2023 v 00:07 h nastane první letošní úplněk ve znamení Raka. Říká se mu také vlčí, protože v tomto čase je slyšet více vlky výt, ty nejen projevují pocit hladu, který s Rakem souvisí, ale i si vymezují teritorium a vzájemně se lokalizují. A protože každé zvíře zde má i duchovní přesahy, tak tím transformují energie spojené se svým údělem bytí.
Luna se bude nacházet na 16.stupni tohoto znamení a bude procházet pásmem stálice Sírius. Bude se také nacházet v aphelionu, tedy v nejdelší vzdálenosti od Slunce a v následující den i v apogeu, tedy v nejdelší vzdálenosti od Země. Úplněk se nám tak může jevit menší, než je běžné a jeho vliv se může zdát slabší. Nebude ale tomu tak, protože vlivy, které bude Luna v Raku přijímat, zesílí její působení. Luna bude mít příznivý sextil od Urana v Býku, který může podpořit změny a celkovou flexibilitu dne a ukázat na nové směry v našich životech. Trigon na Selenu a Neptun v Rybách jí bude podporovat v harmonii a duchovní síle, která se vždy v souvislosti s oblastí Síria, což je naše duchovní Sluce objevuje. Také můžeme být tento den více emocionální a nostalgičtí.
Den bude také vhodný pro posílení našich kořenů a hlubšího propojení s matkou Zemí, s pocitem, že jsme zde na Zemi doma. Luna v Raku, se bude nacházet v hlavě tzv. zemského draka, který přinese i praktické energie pro to, dávat věci do pořádku a stát pevně nohama na zemi. Díky tomu můžeme získat i pocit citové podpory a bezpečí. To můžeme podpořit ještě vhodnou stravou s tímto záměrem a poděkováním za dary života. Citlivější můžeme mít totiž v tomto čase právě žaludek a trávicí systém, tak bychom si měli pečlivě vybírat co jíme a zařadit spíše lehčí stravu.
Úplněk v Raku může také vytahovat naše city a pocity spojené s domovem, rodinou a maminkou. Můžeme pochopit více naše stará zranění i rodová traumata. Výzvou bude zvládnout právě svoji mysl, protože Merkur, který půjde v pásmu Vegy se může cítit ve stínu Slunce spálený a v opozici na Lunu nervózní. Díky dobré vazbě na Uran se může však chytit naděje na změny a hledat nové vize a směr. Pokud mu dáme příležitost, může nás vrátit k tématům, která jsme prožívali kolem 19.12.2022 a zimního slunovratu a můžeme je pochopit v jiném světle. Od 19.1.2023 začne zase Merkur běžet zpříma a naše mentální aktivita se ještě více uvolní.
Vřelost citů může tento den podpořit Venuše ve Vodnáři v dobré vazbě na retrográdní Mars v Blížencích a Jupiter v Beranu, která se v čase události nachází právě ve 4.domě, který s tématem Raka, naší duší a rodinou souvisí.
Stínem tohoto úplňku je však Černá Luna na samém konci Raka, která se následující den 8.1.2023 v 14:42 chystá přestoupit do Lva. Ta už od podzimu vytváří opozici na Pluto na konci Kozoroha a zesiluje tak celospolečenskou transformaci stínu a prověřuje naše city. V čase události symbolicky padne do 4.domu naší rodiny, duše a domova a posvítí na poslední skryté stíny zde. Vzhledem k ostatním podporujícím vazbám můžeme vše zpracovat s láskou a pochopením.
Jitka ValentováSvětové ekonomické fórum (WEF) nedávno spustilo novou kontroverzní iniciativu, která zaručeně postaví do pozoru aktivisty za práva zvířat. Světové ekonomické fórum momentálně vyzývá k utracení milionů koček a psů na celém světě ve snaze snížit „uhlíkovou stopu“, kterou tato zvířata vytvářejí v důsledku jídla masa.
WEF nařídilo korporátním médiím, aby začaly prosazovat tento narativ. Také chce zavést mezinárodní direktivu, která by od majitelů domácích mazlíčků vyžadovala eutanazii (jak se politicky korektně říká vraždě) svých zvířat.
celý článek na protiproudu
Plánovaný zákaz spalovacích motorů v Evropské unii po roce 2035 poškodí podle Giorgie Meloniové ekonomické zájmy Itálie. Podle Bruselu jsou jedinou přijatelnou alternativou spalovacích motorů elektromobily. Hlasy kritizující tento jednostranný pohled ale kromě zástupců automobilek už sílí i mezi politiky.
„Rok 2035 stanovený pro rozloučení se se spalovacími motory a jejich nahrazení elektromotory nepovažuji za rozumný, ale za naopak hluboce škodlivý pro náš průmysl a ekonomiku,“ řekla podle serveru V:Motori na výroční tiskové konferenci první premiérka v historii Itálie.
V Chorvatsku se po zavedení eura množí stížnosti na náhlé zvyšování cen potravin i služeb. Na různých internetových fórech řada lidí vyjadřuje nespokojenost se zdražováním spojeným s příchodem jednotné evropské měny.
Chorvatsko zavedlo euro na začátku letošního roku, kunami bude možné platit do 14. ledna. Směnný kurz pro zavedení eura je pevně stanovený: jedno euro činí 7,5345 kuny.
Zelenskyj na konci uplynulého roku podepsal novelu zákona o médiích, která umožní omezit činnost médií a novinářů v zemi bez posvěcení soudu.
„Podle informací listu The Kyiv Independent je nejproblematičtější to, že získá pravomoc svévolně odpojovat neregistrované weby. Tedy stránky, které nezískaly licenci pro poskytování zpravodajství. Problematické má být navíc už to, že orgán, jež má ze své podstaty dohlížet na televizi a rozhlas, získá kompetence vztahující se také na regulaci tisku a digitálních médií.
Americký deník The New York Times upozornil, že byla připravovaná novela zákona na základě předchozí kritiky zmírněna, některé kontroverzní části v ní ale zůstaly. Nelíbí se to ani Evropské novinářské federaci a dalším mezinárodním organizacím hájícím svobodu tisku.
„Novela zákona přiznává svévolné a nepřiměřené pravomoci národnímu regulátorovi, Národní radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která tím získá pravomoc nad audiovizuálními médii, ale také nad tištěnými a digitálními médii,“ konstatovala Evropská federace novinářů ve svém apelu na Kyjev, aby od připravované legislativní změny ustoupil.
Národní svaz novinářů Ukrajiny chystanou novelu zákona označil za „největší hrozbu svobody projevu od vzniku samostatné Ukrajiny“. Poukázal také na to, že novela zákona o médiích byla připravována za zavřenými dveřmi bez konzultace s odbornou nebo širokou veřejností. „Novináři ani jiní pracovníci médií, kteří zákon oprávněně kritizují, nebyli na žádné jednání pozváni. Samotná jednání probíhala netransparentně,“ stěžuje si na svých stránkách Svaz ukrajinských novinářů, který poukazuje na to, že svobodná média jsou jednou z hlavních věcí, které odlišují Ukrajinu od režimu diktátorského Ruska.“ – Uvedly novinky.cz
bez komentáře
foceno v Mělníku, zdroj Aleš Svoboda FB
Vláda chce umožnit,, aby lidé s brannou povinností požádali o tzv. dobrovolné předurčení, tedy o dobrovolné převzetí výkonu branné povinnosti v době mimo ohrožení státu a válečného stavu. „Říkáme tomu dobrovolné předurčení, protože jsme úplně nechtěli použít slovo odvod. Protože to není odvod. My nikoho neodvádíme, my žádáme, vyzýváme, prosíme, aby ti kteří z nějakého důvodu nechtějí sloužit u Aktivních záloh, aby podstoupili zdravotní prohlídku,“ uvedla ministryně. V dotaznících by se poté armáda ptala, jaké schopnosti pro obran státu jedinec má. Stát by je tak mohl povolat v případě krize na mimořádné cvičení, tato vládní pravomoc by podléhala parlamentní kontrole. Brannou povinnost má každý český občan, tedy muži i ženy, mezi 18 a 60 lety. Nevztahuje se na občany, kteří nejsou schopni vojenskou službu vykonávat nebo kteří odmítli vykonávat mimořádnou službu z důvodu svědomí či náboženského vyznání.
zdroj echo24