<– 29. listopadu 2022 –>

Evropa obviňuje USA, že profitují z války

29. listopadu 2022, názory&komentáře

 

Poprvé tvrdé útoky z evropských vládních kruhů proti spojenci ve Washingtonu: USA nám Evropanům účtují lichvářské ceny za zemní plyn a objednané zbraně a deindustrializují Evropu pokračováním ukrajinské války.

Žádná ekonomická krize, žádná „úzká hrdla“ v dodávkách energie, žádná přímá vojenská hrozba, ale zato mnoho dalších výhod z válečné situace v Evropě: Spojené státy se nyní poprvé dostávají pod ostrou kritiku ze strany evropských vládních kruhů, jak píše známý časopis Politico.

Americká vláda pod vedením Joea Bidena je nejčastěji napadána z těchto důvodů: Evropané musí v současnosti platit za plyn z USA čtyřikrát více než stojí plyn ve Spojených státech. A za objednávky zbraní evropských států, které všechny musí doplňovat svůj arzenál ve stejnou dobu, protože vládě v Kyjevě postoupily obrovské množství munice a dělostřeleckých systémů, jsou také požadovány značně přemrštěné ceny.

Kromě toho chtějí evropské vlády modernizovat kvůli nyní reálné ruské hrozbě, ale čekací doba na objednávky speciálních protitankových střel od amerických firem je aktuálně šest let.

Nejsou to ale jen přemrštěné ceny za dodávky zemního plynu a zbraňové systémy, které si znepřátelily Evropany a jejich „partnery“ ve Washingtonu, píše Politico: Největším bodem napětí v posledních týdnech byly Bidenovy dotace a daně, o kterých Brusel říká, že fungují neférově, lákají firmy pryč z EU a hrozí zničením evropského průmyslu.

Navzdory formálním námitkám z Evropy Washington zatím neprojevil žádné známky ústupu. Faktem je, že kvůli vysokým cenám energií v evropských státech jsou důležité průmyslové podniky, které nechtějí úplně ztratit svou konkurenceschopnost, nuceny opustit zónu vysokých cen EU.

Důsledek je jasný: deindustrializace důležitých národů, jako je Německo nebo Francie, se zničením desítek tisíc pracovních míst – a masivní ztrátou prosperity.

"Skutečností je, že Spojené státy jsou zemí, která z této války těží nejvíce, protože prodává více plynu a za vyšší ceny a protože prodává více zbraní," řekl podle listu Politico vysoký představitel EU.

Podle výzkumu magazínu Politico jsou nejvyšší evropští představitelé rozzlobení na vládu Joea Bidena a nyní obviňují Američany, že na válce vydělali, zatímco země EU trpí následky válečného stavu ve východní Evropě.

A 19,4 miliardy dolarů, které Spojené státy dosud vynaložily na podporu Ukrajiny, jsou neúměrné částkám, které masivně posílily americkou ekonomiku.

USA stížnosti Evropy odmítly. "Růst cen plynu v Evropě je způsoben Putinovou invazí na Ukrajinu a Putinovou energetickou válkou proti Evropě, tečka," řekl mluvčí Bidenovy Národní bezpečnostní rady. Vývoz zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy "dramaticky vzrostl a umožnil Evropě diverzifikovat se od Ruska,“ řekl mluvčí NSC.

Politico cituje o tomto akutním sporu nejmenovaného politika EU: „Jsou USA stále našimi spojenci, našimi partnery – nebo už ne?“

"Devět měsíců po invazi na Ukrajinu se Vladimiru Putinovi pravděpodobně podaří rozdělit Západ", řekl nejmenovaný diplomat.

(Bylo načase, chtělo by se říct, aby hlasy rozumu převážily.)

Tolik výtah z článku v magazínu Politico, který je celý v komentářích. Kritiku na USA směřují politici převážně „starých“ zemí Evropy, jak zjistíte po přečtení.

V ostrém kontrastu s kritiky politiky USA je vedení EU, jehož Komise chystá další, už 9. balíček sankcí, který už definitivně „zasáhne Rusko na nejcitlivějším místě“, podle slov Předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové. 8 balíčků, ničících ekonomiku EU, nám nestačilo.

Politico také zjevně nebral v potaz názory nejproameričtějších vlád v Evropě – mezi nimi i naší. Naše vláda by rozhodně Američany z ničeho neobvinila a nákupy jakéhokoli množství amerických zbraní na úkor školství, zdravotnictví a dalších oblastí jí vrásky nečiní. Průmysl také nijak nechrání. Přesto nestojí magazínu Politico ani za zmínku. Tak to se slouhy bývá.

 

článek na politico.eu

Ivan David

Česko má nejhlubší propad reálných mezd ze zemí OECD

29. listopadu 2022, z domova

Reálné mzdy podle analýzy společnosti Cyrrus, kterou v úterý novinářům představil její analytik Vít Hradil, ve třetím čtvrtletí klesly o 8,9 procenta, za celý rok to bude o 8,3 procenta.

„Objem mezd, který by čeští zaměstnanci v roce 2022 museli dostat navíc, aby si zachovali životní úroveň z roku 2021, dosahuje 170 miliard korun. Právě o tolik se tedy letos budeme muset ‚uskromnit‘,“ uvedl Hradil.

Analýza společnosti Cyrrus na základě statistického modelu odhadla, že tento vývoj se projeví v letech 2022 až 2024 růstem počtu krádeží, vyšší spotřebou alkoholu, nárůstem rozvodů, zhoršením vnímaného zdravotního stavu, přibýváním sebevražd, zvýšením podílu mladistvých mimo školu i zaměstnání a snížením důvěry ve vládu. Neočekává naopak zhoršení úmrtnosti novorozenců, naděje dožití a četnosti vražd.

Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků

29. listopadu 2022, z domova

Takzvaný daňový balíček, který tyto novinky přináší, podepsal v pondělí prezident Miloš Zeman.

Vláda předpokládá, že těmito daňovými úpravami získá do státního rozpočtu 125 miliard korun.

Příjmy z daně z mimořádných zisků mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit 60 procent.

Dále je součástí daňového balíčku: „Zaměstnanec, který poskytne finanční dar Ukrajině prostřednictvím ukrajinského velvyslanectví v Praze a pouze z tohoto titulu si bude chtít snížit základ daně, nebude muset podávat daňové přiznání. Jeho zaměstnavatel by to mohl vyřešit v daňovém zúčtování.

Pokud někdo ubytuje ukrajinské uprchlíky před válkou a dostane na jejich ubytování příspěvek podle zvláštního zákona, nebude se tento příspěvek započítávat do vlastních příjmů manžela či manželky pro účely uplatnění daňové slevy na manželku či manžela.“

V Číně lidé protestují proti pandemickým opatřením

29. listopadu 2022, ze světa

Přes víkend vypukly v Číně protesty, kdy na některých místech demonstrovaly až desetitisíce kvůli protipandemickým opatřením.

Protesty vypukly po požáru ve výškové budově v Sin-ťiangu, kde umřelo několik lidí, údajně také kvůli protipandemických opatřením. Podle obyvatel byla budova, kde hořelo, uzamčená kvůli protipandemickým opatřením.

V Urumči jeden den tvrdili, že je situace velmi vážná, a vyhlásili uzávěry na dalších 280 místech. Když ale začaly protesty, na druhý den řekli, že už na daných místech dosáhli nuly a že se opatření mohou uvolnit. To ještě posílilo nedůvěru.

zdroj, foto twitter 李老师不是你老师 @whyyoutouzhele

 
 

V metru na Smíchovském nádraží spadla část stropu

29. listopadu 2022, z domova

Na lince pražského metra B mezi Novými Butovicemi a Florencí v úterý ráno nejezdilo metro. Vlaky se zastavily zhruba na hodinu. Důvodem byla technická závada ve stanici Smíchovské nádraží, informoval dopravní podnik.

foto Aktron – CC BY-SA 3.0



Novější (30. listopadu 2022)Starší (28. listopadu 2022)
Tor Browser: uohky37h6gx3uqxfrgyrzdie4zfa4las4h7ydf4kbnx6wbrx46llj3yd.onion
Copyright © VLTAVA.news all rights reserved