<– 26. října 2022 –>

Fiala představil státní rozpočet se schodkem 295 miliard

26. října 2022, z domova

Podle Fialy je navrhovaný schodek rozpočtu 295 miliard korun vyšší, než by si přál. „Zdravý a nezadlužený efektivně fungující stát zůstává naším hlavním cílem,“ prohlásil.

Na pomoc s cenami energií podle něj půjde z rozpočtu celkem 200 miliard korun. Z toho 100 miliard má směřovat na kompenzace za stanovení maximálních cen energií. Zbylá částka pak bude směřovat například na valorizace důchodů, příspěvek na bydlení nebo na odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií.

Sněmovna ve středu projednává návrh rozpočtu v prvním čtení. Má schvalovat jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a schodek.

Nový termín newspeaku: sdílená svoboda

26. října 2022, z domova

V rámci kampaně Pavel na veřejnost vyšel s novým termínem sdílená svoboda. Tedy tak jako novodobí komunisté propagují sdílená auta, tak na nás chystají již i sdílenou svobodu. To zřejmě znamená, že svobodu dostaneme vždy jen na chvilku a za slušné a příkladné chovaní.

„Vědci“ založili institut pro potírání demokracie: SYRI

26. října 2022, z domova

„Sociální vědci“ z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a z Akademie věd a založili Národní institut SYRI. Zkratka znamená „systémová rizika“.

Výzkumníci z řad sociologů, politologů, ekonomů, filozofů či mediálních odborníků v reakci na růst odporu proti vládní agendě vytvořili instituci, která bude zkoumat a řešit rizika ohrožující důvěru v současnou vládu v Česku a tzv. liberální demokracii. Tvrdí přitom, že se „chtějí zasadit o lépe fungující a odolnější českou společnost.“ Chránit „liberální demokracii“ ve skutečnosti znamená, cokoliv, co nezapadá do světonázoru „liberální demokracie“ je v nejlepším případě cenzurováno.

Členové jejího týmu protivládní demonstrace navštěvují a baví se s jejich účastníky, aby zjistili jejich názory a míru jejich vyhraněnosti. „Zajímá nás, jakou část zradikalizovaných ještě zachránit lze a jakou část už se do běžného občanského prostoru vrátit nepodaří. Zkoumáme tu také potenciál politického násilí. V Česku si ho příliš nepamatujeme, ale ve světě k němu v takovýchto krizích dochází,“ řekla Petra Guasti ze Sociologického ústavu Akademie věd, která vede v SYRI výzkumný tým zaměřený na polarizaci společnosti a populismus.

 

Rusko varuje před ukrajinskou špinavou bombou

26. října 2022, názory&komentáře

Rusko zdvojnásobilo své varování, že Kyjev se chystá na Ukrajině použít "špinavou bombu" a uvedlo, že v úterý předloží tuto otázku Radě bezpečnosti OSN. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že cílem útoku "špinavou bombou" ze strany Ukrajiny by bylo obvinit Rusko z následného radioaktivního zamoření.
 
Ministři zahraničí Francie, Velké Británie a Spojených států odmítli obvinění Moskvy jako "nepravdivá" a zopakovali svou podporu Ukrajině. Později mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price Spojených států vydal varování: "Velmi jasně jsme Rusy informovali ... o vážných důsledcích, které by mělo použití jaderných zbraní". Trochu se to tříští s vyjádřením mluvčího Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Kirbyho: "Nadále nevidíme nic, co by nasvědčovalo tomu, že se ruská strana připravuje na použití jaderných zbraní".
 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že obvinění Ruska je známkou toho, že takový útok plánuje a že z něj obviní Ukrajinu: "Pokud Rusko volá a říká, že Ukrajina údajně něco připravuje, znamená to jediné: Rusko už to všechno připravilo."
 
Pokud k takové eskalaci dojde, bude to už celosvětový problém, protože USA k tomu už zaujaly postoj. Prakticky hrozí, že vstoupí s Ruskem do války. Vzhledem ke zvyšujícímu se tlaku na mír a jednání i v USA je možné s takovou variantou počítat. Pravdu o původu "bomby" se poté nikdy nedozvíme. Co způsobí příměří, mír a jednání? Kompromis. Kdo chce kompromis?
Protože se informace o "špinavé bombě" stala tak veřejnou, můžeme být na jedné straně rádi, protože to zvedá pravděpodobnost, že nebude použita. Zároveň se můžeme ptát, co by takové použití špinavé bomby způsobilo? Přehlušilo by to zcela jasně vzrůstající tlak na mírová jednání. Kdo nechce mírová jednání?
 
Dále si můžeme zcela logicky pokládat další otázky. Co by použitím špinavé bomby získalo Rusko? Vstup USA a NATO do války a zavržení od té části světa, která s ním doposud spolupracuje? Možná dodávky izraelského systému Iron dome a raket dlouhého doletu Ukrajině? Přeje si to?
 
Co by získala Ukrajina? Zavržení Ruska u té části světa, která s ním doposud spolupracuje, vstup USA a NATO do války, možná dodávky izraelského systému Iron dome a raket dlouhého doletu? Přeje si to?
 
Occamova břitva
 
A jak s tím souvisí Occamova břitva? Ještě jednou: "pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované".
 
Odpověď nechám na vás, před tím, než si ji sami zformulujete, doporučuji přečíst článek s názvem "The Top Ten Myths in the War Against Libya (Deset největších mýtů ve válce proti Libyi)" od Maximiliana Forte, profesora na Concordia University v Montrealu, článek "Nuclear chicken is overrated (Jaderné kuře se přeceňuje)" od Petera Van Burena v americkém The American conservative nebo pojednání o knize "Whose Sarin?" od investigativního novináře a spisovatele Seymoura Hershe, pojednávající o útoku jedem Sarinem v syrské Ghutě. Na jejím základě řekl Michael Lüders, německý politolog a odborník na islám v německé televizi, že : "nyní již s velkou pravděpodobností víme, že za použití jedovatého plynu nebyl odpovědný Asadův režim. Podle náznaků šlo spíše o útok pod falešnou vlajkou."
 
Vladimíra ani Bašára nemusím, Muammara a Saddáma jsem taky nemusel. Ale stejně tak nemusím černou a bílou.
Upozorňuji předem, že Guardian a New York Times budou asi opačného mínění
Pavel Šik

Novější (27. října 2022)Starší (25. října 2022)
Tor Browser: uohky37h6gx3uqxfrgyrzdie4zfa4las4h7ydf4kbnx6wbrx46llj3yd.onion
Copyright © VLTAVA.news all rights reserved