<– 19. září 2022 –>

Maďarsko podle EU není demokratickou zemí

19. září 2022, ze světa

Evropská unie si odhlasovala, že v Maďarsku není demokracie. Je to nástroj Evropské unie, jak omezit finanční tok z EU do Maďarska. Maďarsko tak má být potrestáno za to, že neposlouchá EU tak jako ostatní členské země. Z českých europoslanců byli proti této rezoluci pouze Hynek Blaško a Ivan David za SPD, a Jan Zahradil a Alexandr Vondra za ODS.

 

Fiala ve svém mimořádném projevu prohlásil, že pomalu nastává podzim

19. září 2022, z domova

Fiala týden před volbami opět využil právo vystoupit jako premiér na hlavních TV kanálech ČT, Prišmě a Nově. Avšak mimo to, že „pomalu nastává podzim, venkovní teploty se snižují“, neřekl nic nového. Celý jeho projev:

Vážení spoluobčané, dobrý večer,

využívám v tomto roce už potřetí této mimořádné příležitosti promluvit k vám prostřednictvím televizních obrazovek.

Pomalu nastává podzim, venkovní teploty se snižují a spolu s blížící se topnou sezónou mnozí z vás mohou podlehnout pochybnostem, zda nastávající zimu zvládnou.

Rád bych proto dnes osobně tyto obavy zmírnil a zároveň se na vás obrátil i s jednou důležitou prosbou.

Vláda tento týden přistoupila k mimořádnému rozhodnutí a zastropovala ceny energií pro domácnosti, pro živnostníky a malé a střední firmy. Ale také pro poskytovatele veřejných služeb, jako jsou nemocnice, školy nebo sociální ústavy. Zároveň jsme zajistili i pomoc s drahými energiemi pro velké průmyslové a energeticky náročné firmy.

Bezprostředním důvodem byl raketový nárůst cen elektřiny na konci srpna, který šokoval prakticky celou Evropu.

Jde o přímý důsledek Putinovy ekonomické války proti Západu. Zatímco na Ukrajině útočí Rusko zbraněmi, proti zbytku Evropy používá manipulaci s cenami energií. Jeho cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě.

Tato situace státy Evropské unie nejen šokovala, ale hlavně spojila. A díky tomu nyní společně pracujeme na tom, jak krizi co nejlépe vyřešit.

Rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché. Stát musí totiž tento rozdíl v cenách doplatit distributorům energií ze státního rozpočtu. Jde řádově o více než sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi. Zadlužování státu je totiž jednou z příčin inflace, tedy drahoty, které rovněž nyní čelíme.

Proto chceme, aby se zastropování cen energií zaplatilo ze zvýšené dividendy plynoucí z podílu ve státem vlastněných společnostech, včetně společnosti ČEZ. A také z mimořádných zisků, které mají některé firmy profitující ze současné energetické krize a z drahoty.

Jsem přesvědčen, že zvolená hranice zastropování cen elektřiny a plynu dává každému z vás jistotu, že zvládnete tuto zimu i celou topnou sezónu. A navíc to není jediná pomoc od státu, která je vám k dispozici.

Tento týden začala masivní vládní informační kampaň, jejímž cílem je seznámit všechny, kteří by to mohli v dalších měsících potřebovat, s programem sociální pomoci, který se jmenuje Deštník proti drahotě. Jde o cílenou pomoc pro ty z vás, kteří se vlivem cen energií nebo inflace a rostoucích životních nákladů dostanou do složité ekonomické situace. Prosím vás, využijte této informační kampaně a podívejte se, zdali se zrovna vás nemůže tato pomoc týkat. Jsme v mimořádné situaci a ostych tady není na místě.

Zastropování cen energií a Deštník proti drahotě, to jsou naše dvě hlavní opatření, jak zvládnout tuto zimu s co nejmenšími obtížemi. To samo o sobě ale nezmění příčinu našich problémů, kterou je energetická závislost na Rusku.

Říkám to opakovaně a musím to zopakovat i nyní. Není žádná jednoduchá cesta. Není žádná jednoduchá cesta, jak tento problém rychle vyřešit. Změnit českou energetiku, vybudovat novou infrastrukturu, to trvá dlouhé měsíce a roky. Proto na tom usilovně pracujeme. Pracujeme na tom prakticky už od tohoto jara.

Asi už víte, že jsme zvládli pro naši republiku zajistit dostatek plynu pro případ, že Rusko dodávky zcela zastaví. Máme téměř plné zásobníky, nakoupili jsme vlastní železnou rezervu zemního plynu a minulý týden jsme v Nizozemsku otevřeli nový LNG terminál, který pokryje až třetinu naší roční spotřeby.

Zároveň intenzivně pracujeme na výstavbě nových plynovodů a ropovodů. Spustili jsme dostavbu Dukovan bez účasti Rusů a Číňanů. A urychlujeme výstavbu nových zdrojů energií, jako jsou například moderní fotovoltaické elektrárny.

Děláme, co můžeme, aby se Česká republika stala co nejdříve energeticky suverénním státem. To je jediná cesta, jak se z nebezpečí energetické krize opravdu a definitivně dostat.

Kus odpovědnosti za to, jak se nám to povede, ale leží i na každém z nás. A já bych si vás proto nyní dovolil o něco požádat.

To, že máme zajištěny zásoby plynu a že jsme zastropovali ceny energií, totiž v žádném případě neznamená, že nyní můžeme polevit. Naopak! Vláda, státní organizace, firmy, ale i domácnosti by se měly právě v následujících týdnech a měsících o to více zamýšlet nad tím, zdali s energiemi hospodaří správně, kde mohou ušetřit nebo alespoň jak s nimi neplýtvat.

Rozumné hospodaření s plynem i elektřinou ze strany každého z nás totiž bude mít tuto zimu hned tři různé, ale velmi pozitivní a potřebné efekty. Za prvé, budeme tím šetřit vlastní peníze. Za druhé, budeme šetřit i naše společné peníze ve státním rozpočtu, a tedy společně tak bojovat proti inflaci. A za třetí, budeme tak pomáhat i našemu průmyslu a celé naší ekonomice.

Chci vás poprosit, abyste právě to měli v následujících měsících na paměti a podle toho se pokusili jednat. A mohu vám slíbit, že budu důsledně trvat na tom, aby stát a jeho instituce šly příkladem.

Vážení přátelé, tento rok není a nebude jednoduchý, ale jsem přesvědčen, že nakonec vše úspěšně zvládneme.

Děkuji vám za pozornost a přeji vám příjemný nedělní večer.

Petr Fiala“

SPD ve volebních průzkumech předběhlo ODS

19. září 2022, z domova

Podle agentury STEM pro CNN Prima News by SPD ve volbách získalo 14,3 % a předběhlo by tak 3. ODS s 14,2 %.

Tykač bude prodávat elektřinu odběratelům mimo burzu

19. září 2022, z domova

Druhý největší výrobce elektřiny v Česku Pavel Tykač obchází burzu. Tykač původně nabídl státu, že bude dodávat elektřinu za předválečné ceny. Vláda tuto jeho nabídku však odmítla. Tykač požadoval po státu za tuto levnou elektřinu úhradu emisních povolenek, které jsou nástrojem ideologie Green deal.

Následně Tykač založil vlastní obchodní firmu v rámci Sev.en, Sev.en Industry Supply. Ta bude prodávat elektřinu svým odběratelům přímo mimo lipskou burzu. Zaměří se výhradně na velké průmyslové zákazníky s roční spotřebou elektřiny nad pět gigawatthodin.

Vltavské kulturní okénko: Zámek Těchobuz

19. září 2022, kultura&historie

Vltavské kulturní okénko: Zámek Těchobuz

V České Republice nalezneme pouze málo vesnic, ve kterých je koncentrované tak velké množství památek, jako je právě v Těchobuzi na Vysočině. Sbírku kulturních památek obce završil v roce 2021 největší přírůstek, kterým je barokní zámek.

Samotná Těchobuz je poprvé zmiňovaná k roku 1352 a je téměř jisté, že již v té době stála v místě dnešního zámku tvrz.  Jejím prvním známým majitelem byl Kuneš z Těchobuzi s titulem purkabí v Počátkách. Na počátku 16. století se uvádí, že v místě stály pouze již zbytky tvrze, které posloužili k výstavbě zámku. O jeho následnou barokní přestavbu se zasloužila baronka Marie Anna Rindsmailová, a to v letech 1786 – 1798. Nejznámějším obyvatelem zámku byl v letech 1823 – 1848 osvícenec profesor Bernardo Bolzano, který měl v té době zakázáno působit na Karlově univerzitě. Jeho názory nebyli v souladu s tehdejším narativem sjednocené Habsburské Evropy a v dnešní terminologii by byl nazván dezinformátorem či radikálním nacionalistou. Zde na zámku napsal své vůbec nejvýznamnější dílo: Wissenschaftslehre, což v překladu znamená „Logika“. Jak v dnešní době můžeme všude vidět, tak logika je i dnes nepřítelem oficiálního narativu současné sjednocené Evropy. Od roku 1951 do roku 2014 zde byl dětský domov. Během této rekonstrukce interiéry zámku utrpěli asi nejvíce. Původní rozlehlý zámecký park vzal za své již v roce 1946. V těchto letech také zámek získala do správy Jihlava, která jej ani po uzavření dětského domova dlouho nechtěla pustit.

Věřme, že v zámku Těchobuz se místním podaří udělat důstojnou exposici (vzhledem k nesmírné kulturní bohatosti zdejšího kraje je z čeho vybírat) a alespoň částečně zámek zpřístupnit veřejnosti. Evropě přejme, ať se vymaní ze jha totalitní diktatury a stane se společenstvím svobodných národů.


Nejbližší MHD zastávka: Těchobuz, bus

 

Jan Betko

Novější (20. září 2022)Starší (18. září 2022)
Tor Browser: uohky37h6gx3uqxfrgyrzdie4zfa4las4h7ydf4kbnx6wbrx46llj3yd.onion
Copyright © VLTAVA.news all rights reserved