Ve věku 91 let zemřel francouzský filmař Jean-Luc Godard, autor filmů U konce s dechem nebo Bláznivý Petříček.
Jean-Luc Godard (*3. prosince 1930 Paříž, Francie) byl francouzský režisér, herec, producent a scenárista. Byl jedním z hlavních členů francouzské nové vlny (tzv. Nouvelle vague) a rovněž jedním z nejznámějších a nejuznávanějších francouzských režisérů vůbec. Proslavil se především experimentováním s filmovou formou a filmově esejistickou tvorbou.
Godardův snímek U konce s dechem natočený v roce 1960 je považován za stěžejní film nové vlny a proslavil tehdy začínajícího Jeana-Paula Belmonda, který hrál hlavní roli s Jean Sebergovou. Ke spolupráci s Belmondem se Godard vrátil v roce 1965 v Bláznivém Petříčkovi, kde hlavní ženskou roli hrála tehdejší Godardova manželka Anna Karina.
foto Gary Stevens CC BY 2.0
Pro 4. dávku vakcíny si přišlo pouze 150 000 lidí, to je 1,5 % populace v ČR. Na podzim přesto bude vláda nakupovat další vakcíny, tentokrát se složením na omikron, což je onemocnění méně nebezpečné než obyčejná rýma. Oproti tomu očkování přináší velké množství rizik, včetně potenciálního úmrtí v mladém věku na oběhové problémy, záněty srdečního svalu a podobně.
Imunolog Hořejší doporučuje starším a nemocným lidem nynější 4. dávku a po nějaké době píchnout 5. dávku. Těmto tzv. odborníkům však naštěstí již většina lidí přestala věřit.
Fialova vláda se začíná obávat tlaku plných náměstí a snaží se o vstřícné kroky vůči lidu. Zastropovala cenu silové elektřiny na 6 korun za kWh, cenu plynu na 3 koruny za kWh včetně DPH. Reálná cena za elektřinu při započtení ceny za distribuci bude 7 až 9 korun za kWh včetně DPH. Nižší ceny by měly být znatelné během listopadu. Platí to pro domácnosti i živnostníky a také pro instituce, například pro školy či nemocnice.
Cena pro podniky se bude ještě řešit po jednání s podnikatelským svazem a sladí se s řešením v rámci EU. Kabinet by tak měl výsledek představit po středečním jednání kabinetu.
Tento krok je pro lidi samozřejmě vítaný, je však potřeba si uvědomit, že to stejně všichni zaplatíme z našich daní, tedy z našich kapes. Není to totiž systémově řešení, je to další díra do rospočnu, kterou budeme v budoucnu všichni splácet. Podle Stanjury by dopad na rozpočet by měl být maximálně 130 miliard korun. „Doufám, že bude částka nižší, ale nikdo není schopen to nyní spočítat,“ řekl Stanjura. Záleží totiž na vývoji cen energií v budoucnu.