Dne 10. září 2022 v 11:58 nastane na 17.stupni vodního znamení Ryb úplněk. Bude tvořit osu páteře velkého vodního draka. Ten je součástí ascendentu události, který se nachází ve znamení Štíra a kousek od něj je i Jižní lunární uzel. Jižní lunární uzel ve Štíru v opozici na Uran v Býku zesílí transformační energie související s minulými i současným životem, mohou se zase zviditelnit krize, kdy se nám bořila půda pod nohama, tak jako se teď pomalu hroutí náš starý svět. Zviditelní se tedy témata změn, ztrát, zrození a smrti a také vzájemné intimity. Výzvou je tedy stále Severní lunární uzel v Býku u Urana, který vybízí změnit náš hmotný svět a postavit ho na nových morálních a ekonomických základech. Úplněk a Venuše v Panně ještě vytvoří kvadraturu na Mars v Blížencích, což může zesílit netrpělivost a celkovou bojovnou náladu ve společnosti i ve vztazích celkově a stále názorový nesoulad.
Další částí vodního draka je Sírius v konjunkci s Černou Lunou v Raku, což zesiluje duchovní a magickou energii. Zhruba od 23.8. se totiž dostala Černá Luna do přesné konjunkce se stálicí Sírius a tvoří zároveň kvadraturu na Chiron v Beranu, zesílil se tak pocit beznaděje a zmaru. V horoskopu ČR vzniku z roku 1993 tranzituje akorát Černá Luna 10.domem souvisejícím s vládou a čelními představiteli a kolem 13.10. se ještě dostane do přesné konjunkce s Marsem v Raku, který je v opozici na Uran a Neptun v Kozorohu a v kvadratuře na Jupiter ve Vahách. Tak je možné, že se situace může ještě vyostřit a určité výzvy se povlečou ještě až do května 2023 než opustí Černá Luna 10.dům. Na to poukazuje i současně vrcholící přesná kvadratura Lunárních uzlů na finanční ose 2. a 8. dům na tento Saturn. Dané téma bude ještě zhoršené, až se také i tranzitní Uran v Býku dostane do přesné kvadratury na Saturn ve Vodnáři ČR, což nastalo už letos v červnu a bude se ještě opakovat 23.11.2022 a 22.3.2023. Tyto negativní energie všeobecně souvisejí zejména s aktivitou negativních bytostí ze Síria B. Zároveň se však za tohoto úplňku aktivují pozitivní síly z duchovního centra vzdělávání z oblasti Síria A, které nám mohou pomoci ke zlepšení situace a duchovnímu posunu. V součinnosti s Neptunem v Rybách, který se nachází poblíž Luny nám mohou umožnit ponořit se do duchovních hlubin i nížin našich duší a poučit se.
Dovolme si tedy požádat o pomoc z duchovních světů. Někdo může poprosit například zeleno zlaté draky ze Síria o pomoc, ochranu a očistu. Jiný třeba světelné bytosti Ježíše Krista a Pannu Marii, další se může při meditaci propojit s delfíny a velrybami atd. Dovolme si tedy snít a tvořit lepší svět, kde vládne spravedlnost, vyšší morální principy, láska a harmonie. Dovolme si být aktivními tvůrci nového světa. V tělesné rovině nám může prospět koupel s relaxační hudbou, krystaly a bylinkami a následná masáž zejména chodidel a odevzdání všeho nepotřebného. Vzhledem k postavení úplňku ve 4.domě můžeme také požádat o uzdravení a podporu pro naše rody, naši vlast. Mohou vzniknout také krásná umělecká díla a přicházet inspirace pro hudbu, poezii a umění. Úplněk nám bude také ukazovat energii bezpodmínečné lásky, milosrdenství, přijetí a podřízení se situaci. Mohou se nám připomenout některé ženy z našich rodů, které se obětovaly pro rodinu. Tento čas tak můžeme využít pro vyjádření vděku, úcty a poděkování těmto ženám.
Základní heslo zní všeho s mírou a vše plyne viz. citát antického řeckého filozofa Hérakleita z Efesu, zakladatele transformace. Je to také most mezi vědomím a nevědomím, duchem a tělem. Říká nám, abychom byli trpěliví, zůstali v rovnováze a podřídili se situaci, zařadili šetrnost a sebekontrolu, protože daná situace bude vyžadovat čas. Hodně síly na tyto procesy.
Jitka ValentováVltavské kulturní okénko: Bazilika Navštívení Panny Marie
Bazilika Navštívení Panny Marie v komplexu Milevského kláštera je jednou ze tří největších románských kostelních staveb na našem území.
Komplex premonstrátského kláštera jihočeského Milevska je díky románské bazilice jednou z ikonických památek Jižních Čech a dominantou regionu. Trojlodní bazilika byla ve 13. století goticky přestavěna a její dnešní podoba je výsledkem několika rekonstrukcí a přestaveb, jak už to u takto starých staveb bývá. Délka chrámu je 56 metrů, šířka je přes 17 metrů a výška od podlahy ke klenbě je 14 metrů. Hlavní loď dělí od postranních mohutné románské arkádové pilíře. Teprve nedávno, během poslední rekonstrukce, došlo k významnému objevu jež posouvá stáří tohoto místa ještě mnohem dále. Při rekonstrukci podlahy byli totiž odhaleny základy tří ještě starších kostelů, které se zde před současnou bazilikou nacházeli. Donedávna byl znám pouze jeden z nich.
Přímo vedle baziliky se nachází ovšem další impozantní stavba, kterou je kostel sv. Jiljí. Tento kostel je také románský a architektonicky zcela unikátní. Vyjímečností je původní zachovalá románská věž, u které není jisté, zda skutečně patřila ke kostelu. Taková koncetrace románských staveb v jednom celistvém komplexu je na našem území doložena fakticky jen v prostoru Pražského hradu.
Nejbližší MHD zastávka: Milevsko, Klášterní