V rozhovoru pro lidovky.cz Anna Hogenová, česká filosofka a fenomenoložka prohlásila: „Teď zrovna optimistkou nejsem. Vyzbrojování mladých kluků na Ukrajině se mi nelíbí. Z toho může být globální válka. Já totiž vím, že dnes musíme mít zodpovědnost asymetrickou. Nestačí nám symetrická, to jest, že musíme mít zodpovědnost za druhého v té míře, v jaké je on zodpovědný k nám. Dnes musí být Biden zodpovědný za Putina a Putin zodpovědný za Bidena, protože jde o celou planetu. A přilévat oheň do této nenávisti je nebezpečné. A když vidíte, jak to všichni lidé dělají, aby se někomu zavděčili – tomu či onomu –, jak můžete být otevřená budoucnosti a vidět dobro? To mě děsí. Ale přestože mě tyto běsy navštěvují, mám naději, že až půjde do tuhého, lidé se vzpamatují. Totiž na dně toho nejhoršího je čistá radost. To je taková velmi stará a silná myšlenka. Ale musíte to nejhorší pustit k sobě. Lidé hned na začátku utečou, běží k psychologovi a jedí diazepamy.“
Tyto výroky nezůstaly dlouho bez mediální odplaty. Postaral se o ně zanícený svazák Fendrych na aktualne.cz: „Žijeme v nejisté době. V čase velmi pochybných elit, míněno lidí, kteří silně ovlivňují veřejnost, mají vliv“. Z kohokoliv, kdo pochybuje o správnosti „krmení“ válečné mašinérie se snaží propagandistická média dělat putinovce, tak jako válečný štváč Fendrych.
Celý rozhovor s Hoganovou: https://www.lidovky.cz/relax/anna-hogenova-filosofie-fenomenologie-covid-pandemie-spolecnost-radost.A220621_152102_ln_magazin_ape
foto Petr Horký CC BY 3.0
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po vývoji ukrajinsko-ruského válečného konfliktu prohlásil: „Geografie je nyní jiná. Už nejde jen o Doněckou a Luhanskou lidovou republiku, ale i o Chersonskou oblast, Záporožskou oblast a řadu dalších území.“
Podle Lavrova k rozšíření ruských vojenských cílů přispěl i „bezmocný vztek“ Západu, který Ukrajině poskytl zbraně dlouhého dosahu včetně salvových raketometů HIMARS. Rusko proto nemůže dovolit ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému nebo jeho nástupci, aby těmito zbraňovými systémy ohrožovali území Doněcké a Luhanské lidové republiky.
Po pravidelné údržbě plynovodu Nord Stream 1 byly ve čtvrtek ráno obnoveny dodávky plynu na 30 procent. Agentuře DPA to potvrdil mluvčí provozovatele Nord Stream AG. Ve čtvrtek dopoledne se pak dodávky zvedly na 40 procent, což je stejná úroveň jako před začátkem údržby.
Fiala, který proti ruskému plynu trvale zaníceně vystupuje na svém fb profilu prohlásil: „Obnovení provozu plynovodu Nord Stream 1 a dodávek plynu do Evropy je dobrá zpráva.“ Bez komentáře.
Bývalý šéf Škody a nynější předseda představenstva Volkswagenu Thomas Schäfer zejména kvůli zavádění nových norem týkajících se mimo jiné výfukových plynů (emisní norma Euro 7) očekává zdražení nových aut o tři až pět tisíc euro, tedy zhruba 73 až 123 tisíc korun.
„Tyto dodatečné náklady nelze u malého auta pokrýt,“ řekl předseda představenstva Volkswagenu, deníku Berliner Zeitung v souvislosti s technickými opatřeními nutnými po zavedení Eura 7. Dodal, že to bude prakticky znamenat konec aut za cenu do 300 000 korun. Norma Euro 7 pro emise výfukových plynů má podle aktuálních informací vstoupit v platnost v roce 2025. Novou normu odborníci považují za nesplnitelnou.
Plán na likvidaci svobodného pohybu většiny obyvatel tak dále postupuje.
Brusel vyzval ke snížení spotřeby o 15 % od srpna do března, aby země neměly problémy se zásobováním. Některé země, včetně Maďarska již dříve deklarovali, že maďarský plyn budou spotřebovávat Maďaři. Nyní se na stranu odporu proti unijnímu nařízení přidalo Španělsko.
Třetí viceprezidentka a ministryně ekologické transformace Teresa Ribera řekla, že odmítá návrhy Evropské komise oznámené tuto středu na úsporu plynu vzhledem k možnosti, že Rusko v nadcházejících týdnech přestane posílat suroviny. V tomto smyslu Ribera ujistila, že vláda bude „hájit“ ekonomické a průmyslové zájmy španělské podnikatelské struktury, protože nižší spotřeba plynu v zemi by mohla způsobit „vážnou ztrátu konkurenceschopnosti“ španělského průmyslu.
„Evropa byla navržena na principu solidarity. A Španělsko to striktně dodržuje, protože 30 % zkapalněného zemního plynu, který vstupuje do našich zplynovacích zařízení, končí v jiných členských zemích Evropské unie,“ uvedla Teresa Ribera.
foto Ministry of the Presidency. Government of Spain