Boris Johnson ztratil podporu svého vlastního kabinetu a ve čtvrtek odstoupil z pozice předsedy britských konzervativců a premiéra Spojeného království. Vládu bude vést až do podzimu, kdy vyberou nástupce.
Ministryně školství Michelle Donelanová, kterou Johnson jmenoval do funkce teprve v úterý, jen chvíli před touto zprávou oznámila, že rezignuje. K demisi premiéra vyzval i nově jmenovaný ministr financí Nadhim Zahawi nebo ministr obrany Ben Wallace.
Novodobí svazáci prosazující „politickou korektnost“ stále nemohou odpustit výrok Marka Ebena na karlovarském festivalu v předmluvě ke Kunderově filmu Žert: „Je o svazácích. A zatímco dříve se hlídala vedoucí úloha strany, dnes se hlídá politická korektnost...“ Místo starých svazáků, kteří znepříjemňují v Žertu životy jiných lidí, podle něj „povstali noví svazáci“.
„Totalitní režimy spojuje i to, že absolutně nemají smysl pro humor,“ prohlásil dále Eben.
Eben se tak stal terčem ostré kritiky pochlebovačů současného systému, jejímž jedním z pilířů je právě politická korektnost.
Srbský tenista Novak Djokovič v rozhovoru preo britskou televizi BBC: „Klidně bych se vzdal všech titulů, jen abych se nemusel očkovat. Mé tělo je důležitější než jakýkoliv titul“.
Djokovič, světová tenisová trojka, byl již deportován kvůli svému zdravému postoji z Australian Open a pravděpodobně nebude vpuštěn ani na závěrečný grandslam US Open.
foto Tatiana from Moscow – CC BY-SA 2.0
Holandská vláda se rozhodla realizovat zelenou politiku „Grean Deal“ likvidací 30 % chovu dobytka, který „ohrožuje klima“. V době nadcházející krize by to nejen zvyšovalo cenu potravin, ale bylo by to likvidační i pro farmáře.
Proti tomuto nařízení se zvedla mohutná vlna protestů a blokád dopravy zemědělskou technikou. Policie dokonce proti demonstrantům zasáhla ostrými náboji, naštěstí zasáhly pouze traktor, nikdo zatím nebyl zraněn.
Blokády trvají od pondělí, protesty podporují i němečtí farmáři na hranicích s holandskem
Georgijské poradní kameny byly vybudovány v roce 1980 neznámou skupinou, kterou zastupoval muž pod pseudonymem R. C. Christian. Dodnes se nepodařilo zjistit jeho pravé jméno ani jména těch, které zastupoval.
Zhruba 6,1 m vysoký monument byl tvořen šesti žulovými deskami o celkové hmotnosti zhruba 110 tun. Jedna deska stojí uprostřed, ostatní jsou uspořádány kolem ní.
Na čtyřech vertikálních žulových deskách bylo v 8 jazycích vytesáno „desatero poselství“. Text obsahoval například příkázání: „Udržujte počet lidí pod hranicí 500 000 000“. Text tak přímo vybízel k depopulaci Země.
6. července byla tato skulptura poškozena výbuchem, následně byla stržena těžkou mechanizací.
foto koláž z facebooku
V evropském parlamentu se hlasovalo o to, jestli plyn a jaderná energie bude nadále zařazena mezi zelené investice. To znamená, že využití těchto energií může být podporováno z evropských peněz.
V rámci EU je podpora jaderné energie v České republice zásadní. Pro podporu jaderné energie v rámci EU vystupovali i vládní politici, včetně Fialy a Vondry. Přesto pirátští poslanci Gregorová, Kolaja a Peksa proti podpoře jádra. Vymlouvali se na to, že svým hlasováním se staví proti podpoře plynu, čímž by se podporovaly dodávky z Ruska. Tyto výmluvy však nejsou dostatečnou podporou pro snahu podrazit českou ekonomiku.
Hlasování nakonec dopadlo 278 proti plyny/jádru, 328 pro plyn/jádro, 33 se zdrželo. Hlasování tedy dopadlo relativně těsně. Další důvod k přemýšlení, jestli je EU prospěšná organizace.
V jednom z obchodů známého nizozemského řetězce Albert Heijn bude možné platit pouze kartou bez možnosti použít papírové a kovové peníze. To co se někomu může zdát jako praktická věc může ve svém důsledku vést k totální kontrole obyvatel. Například v Kanadě vláda zmrazila účty všem, kteří podporovali stávkující kamionáře proti očkovací diktatuře. Zrušení možnosti používat hotovost je zásadním rizikem pro naši svobodu.
Nizozemci navrhují bojkot všech značek tohoto řetězce a zemědělci se chystají přestat dodávat své produkty.
Již na začátku roku měl diskont Aldi Nord podle Die Welt otevřít obchod ve městě Utrecht, ve kterém nejsou žádné pokladny. Zákazníkům stačí stáhnout aplikaci. Každý, kdo chce vstoupit nebo opustit pobočku, se musí identifikovat vygenerovaným QR kódem. Technologie je bude soustavně sledovat, co si berou za zboží a pak jen odejdou. Peníze se jim odečtou z konta. Zároveň se tedy jedná o další krok směrem ke zrušení hotovosti, které je vykládáno jako zjednodušení běžného života.
Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, která leží na Jánském vršku a jejíž zahrada zasahuje do Strahovského kopce tvoří neodmyslitelnou součást pražského panoramatu. Jedná se také o jedinou církevní nemocnici s akutní péčí na území České republiky. Nachází se zde oddělení interní, chirurgické, gastroenterologické, rehabilitační, anesteziologicko-resuscitační, radiodiagnostické, oddělení klinické biochemie a oddělení následné péče, dále oddělení paliativní péče a dětské a dorostové detoxikační centrum s akutní péčí o pacienty intoxikované návykovými látkami. Kapacita nemocnice je zhruba190 lůžek včetně lůžek intenzivní péče, počet ambulantních ošetření činí ročně přibližně 50 tisíc, počet hospitalizací necelých 10 tisíc.
Strahovský kopec je srdeční čakrou Prahy. A protože srdeční čakra souvisí také s léčivou energií, tak o této nemocnici tedy můžeme říci, že skutečně stojí na správném místě. To také potvrzuje její vítězství v několika anketách pacientů o nejlepší nemocnici Prahy, i České Republiky. Součástí areálu je také kostel sv. Karla Boromejského. O sochařskou výzdobu kostela se mimochodem postaral Václav Levý, který byl učitelem Josefa Myslbeka.
Přímo v areálu nemocnice je zastávka nejmenšího autobusu v Praze. Aktuálně se jedná o linku č. 194.
A ještě jedna zajímavost… Součástí nemocnice je také kompresorová stanice pro výrobu kyslíkem obohaceného vzduchu a medicinálního vzduchu.
Nejbližší MHD zastávka: Nemocnice pod Petřínem
Podle právního předpisu Evropské komise mají mít chovatelé povinnost registrovat na úřadě všechna svá zvířata. Týkat se to má například i jednotlivých kusů drůbeže.
Toto nařízení vyvolalo vlnu odporu po celé Evropě. Ve Slovinsku vznikla petice, která se proti němu vymezuje. "Evropské nařízení, které nařizuje evidenci kuřat na domácím dvoře, i když je na dvoře jen jedno kuře, je pro Slovinsko nepřijatelné," uvedla podle portálu caszazemljo.si iniciátorka petice Irena Rotarová.
Toto nařízení EU je dalším krokem k omezení možnosti si zajistit vlastní potraviny pro sebe a své okolí. EU se vymlouvá na zdravotní důvody.
K nařízení zatím nejsou prováděcí vyhlášky, tedy nejsou zatím známy ani možné výjimky.
foto sippakorn yamkasikorn unsplash